Alergiczny nieżyt nosa i AZS u sportowców

Alergiczny nieżyt nosa i atopowe zapalenie skóry występują częściej u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych niż w wieku późniejszym.

Wpływ tych chorób na uprawianie sportu jest przedmiotem analiz szczególnie ważnych przy szukaniu rozwiązań w leczeniu astmy.

Stan wiedzy o tych dolegliwościach i ich zapobieganiu wśród sportowców wzrasta adekwatnie do rosnącej częstości występowania astmy i alergicznego nieżytu nosa. Choć wciąż trudno powiązać ze sobą jednoznacznie te dwa objawy, to same mechanizmy związane z ekstremalnym charakterem aktywności fizycznej u sportowców są już dość dobrze zdiagnozowane.

Alergiczny nieżyt nosa i AZS u sportowców

Oskrzelowy problem

Sportowcy stający do rywalizacji w zawodach i systematycznie startujący potwierdzają istnienie obturacji oskrzeli (czyli zwężenia dróg oddechowych, które powoduje zaburzenie przepływu powietrza podczas oddychania), co utrudnia podejmowanie aktywności.

Obturacja wymaga zastosowania specjalnych testów hiperwentylacji jak isocapnic (tj. przy zwiększonej wentylacji płuc – oddychanie zbyt głębokie i zbyt intensywne).