SPORT Życie z alergią

Alergiczny nieżyt nosa i AZS u sportowców

Alergiczny nieżyt nosa i AZS u sportowców

Alergiczny nieżyt nosa i atopowe zapalenie skóry występują częściej u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych niż w wieku późniejszym.

Wpływ tych chorób na uprawianie sportu jest przedmiotem analiz szczególnie ważnych przy szukaniu rozwiązań w leczeniu astmy.

Stan wiedzy o tych dolegliwościach i ich zapobieganiu wśród sportowców wzrasta adekwatnie do rosnącej częstości występowania astmy i alergicznego nieżytu nosa. Choć wciąż trudno powiązać ze sobą jednoznacznie te dwa objawy, to same mechanizmy związane z ekstremalnym charakterem aktywności fizycznej u sportowców są już dość dobrze zdiagnozowane.

Alergiczny nieżyt nosa i AZS u sportowców

Oskrzelowy problem

Sportowcy stający do rywalizacji w zawodach i systematycznie startujący potwierdzają istnienie obturacji oskrzeli (czyli zwężenia dróg oddechowych, które powoduje zaburzenie przepływu powietrza podczas oddychania), co utrudnia podejmowanie aktywności.

Obturacja wymaga zastosowania specjalnych testów hiperwentylacji jak isocapnic (tj. przy zwiększonej wentylacji płuc – oddychanie zbyt głębokie i zbyt intensywne).

Indywidualne plany leczenia

Na podstawie wnikliwej analizy objawów klinicznych wysiłku i danych z badań czynności płuc u pacjentów z astmą, można opracować indywidualne skuteczne plany leczenia tego problemu. Dzięki temu można uniknąć rezygnacji z ulubionej dyscypliny sportu czy codziennej rekreacji ruchowej.

Zrozumienie mechanizmów i czynników wpływających na wzrost częstości występowania astmy, może pozwolić na zapobieganie nawrotom dolegliwości dzięki zmianie warunków treningu, przygotowywania do samych zawodów.

Istnienie w tym środowisku wysoce aktywnych młodych ludzi objawów atopowego zapalenia skóry jest powszechne. Leczenie wymaga specjalnej opieki z uwzględnieniem przepisów antydopingowych. Wysoka częstość występowania astmy i nieżytu nosa wśród najlepszych sportowców wymusza pogłębianie badań nad patofizjologią dróg oddechowych w warunkach ekstremalnych.
MCN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *