ABC alergii CHOROBY ALERGICZNE

Alergiczne zapalenie spojówek

Alergiczne zapalenie spojówek

Co to jest spojówka?

Pisząc o zapaleniu spojówek, warto zacząć od krótkiej definicji, czym w ogóle jest spojówka. Otóż spojówka jest błoną śluzową pokrywającą od przodu gałkę oczną i powiekę od wewnątrz. Jest błoną bardzo cieką, przezroczystą i łatwo się przesuwającą. Spojówka jako całość nazywana jest workiem spojówkowym – posiada wiele naczyń krwionośnych, ma wlot kanału łzowego oraz gruczoły łojowe i potowe. Te ostatnie produkują wydzielinę, która nawilża oko, dzięki czemu gałka oczna może się przesuwać bez tarcia.

Zapalenie spojówek – objaw uczulenia

Zapalenie alergiczne charakteryzuje się zazwyczaj świądem, pieczeniem oraz pojawieniem się wodnistej, surowiczej wydzieliny. Zapalenie tego typu może być sezonowe (np. wiosenne zapalenie spojówek i dzieci) bądź całoroczne (np. atopowe zapalenie spojówek występujące przy atopowym zapaleniu skóry).

Alergiczne zapalenie spojówek

Zapalenie alergiczne może być także odpowiedzią organizmu na nieodpowiednie kosmetyki bądź leki podawane miejscowo. Czasami pojawia się w wyniku noszenia soczewek kontaktowych (tzw. olbrzymiokomórkowe zapalenie spojówek). Alergiczne zapalenie spojówek występuje częściej u osób, które cierpią na katar sienny, astmę oskrzelową oraz na nadwrażliwość na sierść zwierząt.

Czym jest VKC?

Wielu Polaków cierpi też na wiosenne zapalenie spojówki i rogówki, tzw. VKC czyli przewlekły stan, najczęściej występujący u chłopców między 5. a 25. rokiem życia, który nasila się wiosną i może powodować uszkodzenia rogówki.

U 75 proc. pacjentów z VKC dodatkowo występuje astma i wyprysk alergiczny. Na te wiosenne problemy oczu często cierpią całe rodziny – dlatego dopóki w powietrzu nie ma jeszcze uczulających pyłków warto pokusić się o zrobienie testów alergicznych i dobrze zapoznać przed sezonem z kalendarzem pylenia.