Alergia u dzieci CHOROBY ALERGICZNE I DIAGNOSTYKA

Alergiczne surowicze zapalenie ucha środkowego

Objawy AZS

Małe dzieci, które zmagają się z zapaleniem ucha, odczuwają silny ból. Płacz i problemy ze snem stanowią komunikat, iż w ich organizmie dzieje się coś złego. Alergicznemu surowiczemu zapaleniu ucha środkowego czasem towarzyszy sapka, biegunka, wymioty, zapalenie krtani, oskrzeli, duszność, zapalenie płuc.

Alergiczne surowicze zapalenie ucha środkowego – skutki

Rodzice nie powinni lekceważyć mało specyficznych objawów. Nieleczone alergiczne surowicze zapalenie ucha środkowego prowadzi do stopniowej utraty słuchu. W przypadku tej choroby rzadko mamy do czynienia z gorączką. Ta pojawia się wówczas, gdy wkrada się infekcja bakteryjna lub wirusowa.

Alergiczne surowicze zapalenie ucha środkowego

Błędna diagnoza

Wielu lekarzy alergiczne surowicze zapalenie ucha środkowego myli z chorobą, która wymaga podania antybiotyków. Te z kolei przyczyniają się do zaburzenia równowagi naturalnej mikroflory i sprzyjają infekcjom. Niewłaściwie dobrane leczenie, oparte na podawaniu ototoksycznych antybiotyków, może zakończyć się trwałym upośledzeniem słuchu. W przypadku dzieci, które cierpią na zapalenie ucha środkowego, specjalista powinien zlecić badanie CRP.

Alergiczne surowicze zapalenie ucha środkowego – objawy

Alergiczne surowicze zapalenie ucha środkowegoSymptomy choroby, które pojawiają się u pociech w wieku szkolnym, często są zbliżone do objawów u niemowląt. Niestety, rzadko dochodzi do wykrycia choroby w początkowym stadium. Często lekceważy się chwilowe pogorszenie słuchu u starszych dzieci. Pociecha zazwyczaj odnosi wrażenie, że ucho jest zatkane. Czasem pojawia się trzeszczenie lub dzwonienie, ale tym dolegliwościom nie towarzyszy ból.

Jeśli objawy nie zostaną potraktowane poważnie i nie podejmie się stosownego leczenia, błona bębenkowa może ulec perforacji, której towarzyszy wyciek z ucha. Niektóre dzieci w wieku szkolnym nie odczuwają dolegliwości bólowych, toteż choroba bardzo często ujawnia się po latach podczas rutynowego badania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *