Alergia u niemowlaka

Alergia jako choroba dziedziczna

Warto przypomnieć, że zazwyczaj alergię się dziedziczy. Dziecko może zachorować, a jakie są na to szanse, zależy od konkretnej sytuacji. Jeśli tylko jedno z rodziców jest alergikiem, to ryzyko tego, że dziecko również będzie, wynosi od 40 do 60%. Jeśli oboje rodziców jest alergikami, to ryzyko to wzrasta do 70%. Jeśli jednak oboje rodzice mają tę samą alergię, np. astmę, to ryzyko wzrasta aż do 90%. Dla porównania, w sytuacji, kiedy nikt z bliskich dziecka nie choruje na żadną alergię, to ryzyko zachorowania wynosi tylko 20%. Znając ryzyko można się przygotować i dokładnie obserwować wszelkie objawy u dziecka.

Alergia u niemowlaka

Jak rozpoznać alergię

Przede wszystkim należy obserwować dziecko i zwracać uwagę na to, jak reaguje na mleko, a później na inne pokarmy. Typowymi objawami są: problemy żołądkowe, zmiany skórne, drażliwość, nerwowość, płacz. Te objawy powinny zniknąć po około 10-14 dniach od usunięcia uczulającego pokarmu z diety dziecka.

Odpowiednie badania

Jełki dolegliwości się powtarzają, to należy udać się do lekarza. Lekarz zleci wykonanie testów z krwi (zazwyczaj sprawdzany jest poziom tzw. IgE, czyli immunoglobuliny typu E). Wyniki każdego przeprowadzonego badania muszą być ocenione przez specjalistę – lekarza alergologa. Nie zawsze ujemny wynik oznacza brak alergii.