Alergia u dzieci CHOROBY ALERGICZNE I DIAGNOSTYKA

Alergia u niemowlaka

Alergia u niemowlaka

Alergia jako choroba dziedziczna

Warto przypomnieć, że zazwyczaj alergię się dziedziczy. Dziecko może zachorować, a jakie są na to szanse, zależy od konkretnej sytuacji. Jeśli tylko jedno z rodziców jest alergikiem, to ryzyko tego, że dziecko również będzie, wynosi od 40 do 60%. Jeśli oboje rodziców jest alergikami, to ryzyko to wzrasta do 70%. Jeśli jednak oboje rodzice mają tę samą alergię, np. astmę, to ryzyko wzrasta aż do 90%. Dla porównania, w sytuacji, kiedy nikt z bliskich dziecka nie choruje na żadną alergię, to ryzyko zachorowania wynosi tylko 20%. Znając ryzyko można się przygotować i dokładnie obserwować wszelkie objawy u dziecka.

Alergia u niemowlaka

Jak rozpoznać alergię

Przede wszystkim należy obserwować dziecko i zwracać uwagę na to, jak reaguje na mleko, a później na inne pokarmy. Typowymi objawami są: problemy żołądkowe, zmiany skórne, drażliwość, nerwowość, płacz. Te objawy powinny zniknąć po około 10-14 dniach od usunięcia uczulającego pokarmu z diety dziecka.

Odpowiednie badania

Jełki dolegliwości się powtarzają, to należy udać się do lekarza. Lekarz zleci wykonanie testów z krwi (zazwyczaj sprawdzany jest poziom tzw. IgE, czyli immunoglobuliny typu E). Wyniki każdego przeprowadzonego badania muszą być ocenione przez specjalistę – lekarza alergologa. Nie zawsze ujemny wynik oznacza brak alergii.

Alergia pokarmowa u niemowląt

Ten typ alergii występuje najwcześniej, a przyczyną tego jest fakt, że uczulać mogą substancje, które znajdują się w pokarmie matki. Zazwyczaj jednak pierwszym alergenem jest mleko krowie, a dokładnie białko mleka krowiego. Typowymi objawami alergii pokarmowej są bóle brzuszka, kolki, zaparcia bądź biegunki, wzdęcia. Należy jednak podejrzewać alergię w sytuacji, kiedy pojawia się wysypka, ból głowy, wysięgowe zapalenie ucha czy swędzenie skóry na głowie.

Alergia u niemowlaka

Alergia wziewna

Jeśli dziecko ma długotrwały katar, problem z oddychaniem, napadowy kaszel czy głośno oddycha, a jednocześnie wygląda na zdrowe, to może być uczulone na alergeny wnikające przez błonę śluzową dróg oddechowych. Takie objawy, które pojawiają się u dziecka powyżej 6-tego miesiąca życia, mogą oznaczać alergie. Warto to mieć na uwadze, bowiem alergia często mylona jest z zapaleniem ucha, gardła czy oskrzeli. Złe rozpoznanie oznacza podawanie złych leków, czego konsekwencją może być rozwój i burzliwy przebieg choroby.

Atopowe zapalenie skóry

Jest to przewlekła choroba alergiczna, która bardzo często pojawia się u niemowląt. Jej przyczyną jest zazwyczaj uczulenie na roztocza, na sierść kota i na niektóre pokarmy. Atopowe zapalenie skóry jest bardzo nieprzyjemne, bowiem objawia się najpierw zaczerwienieniem, które przekształca się w swędzącą wysypkę.

Dziecko należy dokładnie obserwować i w razie jakichkolwiek niepokojących objawów niezwłocznie udać się do lekarza. Szczególnie wtedy, kiedy w rodzinie są przypadki alergii, należy monitorować zdrowie dziecka.

Sabina Sosnowska