Jak pokazują statystyki, z roku na rok wzrasta liczba dzieci zagrożonych alergią pokarmową. Reakcje alergiczne pojawiają się nawet u 2-3-miesięcznych niemowląt. Zatroskani rodzice zastanawiają się więc, czy istnieje szansa na zmniejszenie ryzyka ich występowania. Czy jest to możliwe?
Mianem alergii określa się nieprawidłową reakcję organizmu na obecność alergenów, czyli ciał obcych. Na pojawienie się reakcji uczuleniowych wpływa wiele czynników. Chociaż geny odgrywają istotną rolę, znaczenie mają czynniki środowiskowe, nierzadko wynikające z cywilizacyjnego postępu.
Sposoby na zminimalizowanie objawów alergii u dziecka
W wielu przypadkach można zminimalizować ryzyko wystąpienia objawów alergii u dziecka. Wystarczy poznać przyczyny jej powstawania, by nie dopuścić do pojawiania się reakcji alergicznych.
- Karmienie piersią w pierwszych miesiącach życia
Chcąc ograniczyć ryzyko niektórych alergii, niemowlę warto karmić piersią. Należy mieć świadomość, że mleko matki stanowi naturalne źródło przeciwciał chroniących nie tylko przed niektórymi reakcjami alergicznymi, ale i innymi infekcjami.
Jeżeli matka nie może karmić piersią, warto podawać specjalne mleko modyfikowane o właściwościach hypoalergicznych (mleko modyfikowane HA).
- Ograniczenie spożywania zanieczyszczonej żywności
Postęp cywilizacyjny i rozwój przemysłu przekłada się na degradację środowiska. W efekcie spożywamy coraz więcej zanieczyszczonej żywności, która zwiększa ryzyko alergii.
- Zwiększona dawka ruchu
Przebywanie na świeżym powietrzu pozwala utrzymać prawidłowy poziom dotlenienia, co przekłada się na wzmocnienie odporności. Warto więc pozwolić dziecku zażywać ruchu na zewnątrz – także w okresie nasilonego pylenia. W takim czasie wystarczy tylko wybierać odpowiednią porę spacerów – rano lub późnym wieczorem, gdy alergenów zawieszonych w powietrzu jest znacznie mniej.
Alergii wywołanej czynnikami genetycznymi trudno zapobiec
Za wystąpienie reakcji alergicznej odpowiadają w dużej mierze czynniki genetyczne. Wysokie ryzyko alergii dotyczy przede wszystkim tych niemowląt, których choćby jedno z rodziców lub rodzeństwo mają alergię. Obciążony wywiad rodzinny to sytuacja, w której warto zadbać o zmniejszenie ryzyka wystąpienia objawów alergii u dziecka, w szczególności alergii na białko mleka krowiego.
Więcej o alergii pokarmowej dowiesz się na BebiProgram.pl
Tekst powstał we współpracy z BebiProgram.pl
Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.
Bardzo chciałam karmić moją córeczkę piersią, ale miałam za mało pokarmu;/ Dobrze, że dzisiaj jest tyle rozwiązań dla kobiet mających za mało mleka.
Nie wiedziałam, że przebywanie na świeżym powietrzu może uchronić maluszka przed alergią. Będę to miała na uwadze, ponieważ obecnie planuję ciążę.
Profilaktyka jest bardzo istotna, ale nie zawsze da się zapobiec alergii u maluszka. Dobrze, że dysponujemy w razie problemów mlekiem modyfikowanym.
Profilaktyka to ważna sprawa, lepiej zapobiegać alergii, bo jej objawy bywają uciążliwe. Mnie nie karmiono piersią i byle kosmetyk powoduje u mnie uciążliwy świąd;/
Dobrze, że w przypadku wystąpienia alergii mamy do dyspozycji mleko modyfikowane.