Alergia u dzieci LECZENIE I PROFILAKTYKA

Alergia u dzieci – profilaktyka

Alergia u dzieci - profilaktyka

Antygeny – przenikanie przez łożysko

Naukowcy udowodnili, że alergeny pokarmowe i wziewne, z którymi kontaktuje się przyszła matka, przenikają przez łożysko. Ich obecność stwierdzono w płynie owodniowym, który wypełnia płuca kilkudziestodniowego płodu. Oznacza to, iż dziecko od początku życia jest narażone na kontakt z alergenami. Jednocześnie naukowcy wykazali, iż podanie ciężarnej środka rozkurczowego przyczynia się do rozkurczu zaczątków oskrzeli płodu. Reasumując, niedojrzały płód reaguje w sposób charakterystyczny dla w pełni wykształconego organizmu.

Alergia u dzieci - profilaktyka

Dieta przyszłej matki

Najnowsze doniesienia naukowe podważyły teorię, która opiera się na założeniu, iż dieta ciężarnej nie ma wpływu na płód. W związku z tym przyszła matka, która wykazuje skłonność do alergii pokarmowej, powinna bezwzględnie wyeliminować antygeny, które wywołują u niej reakcje uczuleniowe. W przeciwnym wypadku jej dziecko może w przyszłości wykazywać nadwrażliwość na wybrane artykuły spożywcze.

Przyczyny AZS i astmy u niemowląt

Badania japońskich naukowców prowadzą do ciekawych wniosków. Wykazano, iż potomstwo alergiczek, które mieszkają w pobliżu autostrad, częściej boryka się z astmą i atopowym zapaleniem skóry. Z kolei fińsko-japoński zespół badawczy wykazał, iż kobiety, które zmagają się z uczuleniem na cytrusy i mięso, podczas ciąży powinny ich unikać. W przeciwnym wypadku mogą przyczynić się do wystąpienia astmy i AZS u swojej pociechy.

 Zmiany w układzie immunologicznym płodu

Dieta przyszłej matki odgrywa niezwykle istotną rolę. Alergeny, z którymi się styka, prowadzą do zmian w układzie immunologicznym płodu, co z kolei przekłada się na rozwój chorób alergicznych u niemowląt.

Alergia u dzieci - profilaktyka

Alergie – profilaktyka

Chcąc uchronić dziecko przed alergią, należy zdrowo się odżywiać i unikać potencjalnych alergenów. Z kolei po porodzie zaleca się karmienie piersią. Mleko matki zawiera przeciwciała, które odpowiadają za odporność niemowlaka.

W świetle najnowszych doniesień naukowych, kobiety, które planują ciążę, powinny wykonać testy alergiczne. Znając artykuły spożywcze, które wywołują reakcje uczuleniowe, możemy je wyeliminować ze swojej diety.