Alergia u dzieci KĄCIK RODZICA

Alergia u dzieci – co uczula nasze maluchy zimą?

co uczula zimą

Obecnie dzieci rodzą się z alergią. Problem jest ogromny. Alergenów nie brakuje a dzieci cierpią z powodu różnych uczuleń, w zależności od pór roku. Co uczula nasze maluchy zimą?

Alergia u dzieci

Alergia jest związana z układem immunologicznym, który może różnie reagować na dane czynniki. Substancje, które dla zdrowego człowieka są bezpieczne i nie zaburzają pracy organizmu. W przypadku uczuleń, ciała są traktowane jako obce, przez co dochodzi do reakcji alergicznych. Życie z alergią nie jest łatwe, ale istnieją sposoby, które niwelują dokuczliwe objawy. Alergie mają różne oblicza. Alergeny atakują też sezonowo, co nie oznacza, że zimą alergie ustępują. Ta pora roku także niesie zagrożenie dla alergika, dlatego wiedza na temat alergenów może pomóc w skutecznej walce z uczuleniem dziecka.

Roztocza kurzu domowego

Roztocza kurzu to mikroskopijne pajęczaki, których środowiskiem życia są nasze dywany, wszelkiego rodzaju tekstylia oraz pluszowe zabawki. Dzieci uwielbiają misie i inne pluszowe przytulanki. To prawdziwe siedliska kurzu. Nic dziwnego, że wywołują uporczywy katar czy problemy z układem oddechowym. Alergie wziewne bardzo często są diagnozowane u najmłodszych. Leki przeciwhistaminowe działają tylko objawowo. Przy dziecku z alergią najlepiej zrezygnować z dywanów, zasłon czy firanek. Maskotki ograniczmy do minimum, bądź wybierajmy te, które są wykonane z antyalergicznych materiałów. Pierzmy je często i przynajmniej raz w miesiącu zamrażajmy, co unieszkodliwi alergeny kurzu.

Grzyby i pleśń

Zimą spędzamy większość czasu w pomieszczeniach, które nie zawsze są wystarczająco szczelne i suche. W wilgotnych warunkach mogą rozwinąć się grzyby i pleśnie. Te organizmy są bardzo szkodliwe dla układu oddechowego. Przebywanie w takich pomieszczeniach może prowadzić nie tylko do objawów alergii ale także do rozwoju astmy. Właściwa instalacja grzewcza, szczelne okna i regularne wietrzenie pomieszczeń zapewnią naszym dzieciom komfortowe warunki do oddychania i życia.

Owoce cytrusowe

W sezonie zimowym nie brakuje w sklepach owoców cytrusowych. Mandarynki czy pomarańcze są stałym elementem świątecznym. Chętnie sięgamy po cytrusy w zimie, ponieważ zawierają witaminę C, która wzmacnia naszą odporność. Niestety ten rodzaj owoców może wywołać reakcje dotyczące układu pokarmowego lub skóry. Wysypka pojawiająca się po zjedzeniu pomarańczy czy wypiciu soku powinna być sygnałem alarmowym dla rodziców. W przypadku stwierdzonej alergii pokarmowej należy unikać produktów, które zawierają uczulający składnik.

Testy alergiczne u dzieci

alergia

Zima to najlepszy czas na wykonanie testów alergicznych, szczególnie tych skórnych. Można je stosować u dzieci powyżej 3. roku życia. Dla tych młodszych, medycyna ma rozwiązanie w formie testów z krwi. Zimą obserwujemy znikomą ilość pyłków w powietrzu, przez co wyniki testów skórny są bardziej obiektywne. Specjalistyczne badanie wykonamy u alergologa, dlatego już w pierwszych latach życia dziecka należy sprawdzić czy nie jest przypadkiem uczulone.

Katarzyna Antos