Alergia – rodzaje, problemy, leczenie

Alergia to inaczej nadwrażliwość organizmu na zetknięcie się człowieka z alergenem (antygenem), czyli obcą substancją wywołującą patologiczną reakcje immunologiczną naszego organizmu. Jest to choroba na którą zapadają zarówno dzieci, jak i dorośli, a szczególnym dowodem na to jest fakt, że nasz układ immunologiczny kształtowany jest od momentu poczęcia. Organizmy małych dzieci dają nam znać na jakie produkty są uczulone. Dziś ze względu na zmiany klimatyczne, zanieczyszczenia środowiska, czy coraz większą ilość chemii w naszym otoczeniu, lista osób cierpiących na alergie niestety rośnie z dnia na dzień.

Alergia może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów, do najczęstszych z nich można zaliczyć m.in. kichanie, świąd nosa, suchy kaszel, problemy z oddychaniem, zaczerwienienie spojówek, łzawienie, świąd skóry, biegunka, nudności i bóle brzucha.

Rodzaje alergii

  1. Alergie wziewne

Do głównych objawów zaliczyć można katar, kaszel, czy duszności. Przyczyną tu może być uczulenie na: pyłki roślin, zarodniki grzybów, kurz, substancje chemiczne, czy dym papierosowy. W tym wypadku nie można też pominąć uczulenia na sierść zwierząt.

  1. Alergia pokarmowa

Objawiająca się m.in. bólami brzucha, wymiotami, czy biegunkami. Chorzy najczęściej uczuleni są na wybrane składniki w produktach pokarmowych m.in. na laktozę, białko, czy gluten.

  1. Alergia kontaktowa

Do alergii kontaktowych najczęściej dochodzi wtedy, gdy alergen jest w bezpośrednim kontakcie z naszą skórą. Objawy do świąd skóry, łzawienie, czy zaczerwienienie śluzówek. Wtedy najczęściej uczuleni jesteśmy na kosmetyki, biżuterie, czy innego rodzaju środki chemiczne (czyszczące).

  1. Alergie polekowe

Zdecydowanie najgroźniejsze, gdyż mogą prowadzić nawet do zagrożenia życia, wywołane są uczuleniem na składniki leków farmakologicznych – głównie antybiotyków.

  1. Alergie na jad owadów

Komary, pszczoły, osy, na nie zwykle najbardziej jesteśmy uczuleni. Najczęściej q miejscu ugryzienia pojawia się obrzęk, czy świąd skory, jednak w szczególnych przypadkach uczulenie na jad może prowadzić nawet do zgonu.

Jak leczyć alergie?

Alergia, to choroba coraz bardziej powszechna, jednak wbrew pozorom trudna do wyleczenia. Często stosuje się rożnego rodzaju terapie takie jak immunoterapia, która stosuje się w przypadku niedostatecznego efektu leczenia, lub, gdy chory nie toleruje innego leczenia. Często terapie te bywają długotrwałe. W innych przypadkach z alergią możemy walczyć poprzez zapobieganie kontaktu z alergenem. Np. zmieniając ubranie po przyjściu z domu, unikając miejsc z dużą ilością pyłków, nosząc duże okulary, nie otwierać okien w samochodzie, lub w domu, czy stosując filtry przeciwpyłowe w samochodzie.

Źródło:

1. Jak leczyć alergie – Antyalergiczny.pl

2. Alergia – sklep Alsos.pl

Artykuł sponsorowany