Życie z alergią

Alergia przyczyną niskiej samooceny?

alergie aspekt psychiczny

Choć może wydawać się to niewiarygodne, schorzenia o podłożu alergicznym wpływają na naszą samoocenę. O ile osoby dorosłe na pewne kwestie potrafią spojrzeć w sposób racjonalny, o tyle dzieci nie mają takich umiejętności. Jak wytłumaczyć maluchowi, że przypadłość, na którą cierpi, nie musi oznaczać końca przygody ze sportem? Rolą rodzica jest oswojenie pociechy z chorobą, należy ukazać ją w takim świetle, aby latorośl przestała traktować ją jako swego rodzaju karę. Osoby, które mają świadomość, że alergia to nie koniec świata, funkcjonują normalnie i cieszą się pełnią życia.

Atopowe zapalenie skóry źródłem kompleksów

Największy dyskomfort towarzyszy atopowemu zapaleniu skóry. Tej choroby wstydzą się zarówno dorośli, jak i dzieci. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ AZS nie można się zarazić, korzystając z tych samych komputerów, sanitariów czy ubrań. Za nieprzyjemności, które spotykają atopików, odpowiada niewiedza. Ludzie obawiają się, że tajemnicze zmiany dermatologiczne mogą pojawić się na ich ciele, toteż próbują odsunąć od siebie niebezpieczeństwo. Wyimaginowane zagrożenie rodzi realny lęk. Na szczęście problem można wyeliminować, edukując społeczeństwo. Pamiętasz, jak kilkanaście lat temu traktowano osoby z porażeniem mózgowym? Dziś wiemy, że nie stanowią one niebezpieczeństwa. Pomogły w tym akcje nagłaśniające problem. Widzisz, że koleżanka z pracy wykrzywia twarz za każdym razem, gdy spogląda na twoje ramiona? Wyjaśnij jej, że zmagasz się z atopowym zapaleniem skóry i tą przypadłością nie można się zarazić. Twoja reakcja powinna wprawić koleżankę w zakłopotanie i przybliżyć jej specyfikę choroby.

alergie aspekt psychiczny

Atopicy często wstydzą się swojego ciała, niektóre osoby nawet latem noszą bluzki z długim rękawem. Zmiany dermatologiczne są traktowane jako czynnik zmniejszający atrakcyjność. Świerzbiączka, podobnie jak trądzik, wpływają negatywnie na samoocenę chorych. Nie pozwól, aby problemy ze skórą rządziły twoim życiem! Choć walka z AZS bywa trudna i wyczerpująca, nie warto zrażać się niepowodzeniami. Czy wiesz, że odpowiednia pielęgnacja może złagodzić przebieg choroby? Ba, możesz pozbyć się uciążliwych symptomów, które towarzyszą tej przypadłości. Spośród tysięcy kosmetyków dostępnych na rynku wybierz te, które zostały opracowane z myślą o pielęgnacji skóry atopowej. Wymaga one specjalnej troski, toteż nie należy oszczędzać na balsamach do ciała i żelach pod prysznic. Unikaj specyfików, które zawierają kompozycje zapachowe i sztuczne barwniki. Tradycyjny żel pod prysznic zastąp olejkiem myjącym do cery wrażliwej, a wkrótce zobaczysz rezultaty. Zadbana, nawilżona skóra wygląda lepiej!

Zwierzę dla małego alergika

W pewnym wieku dzieci zaczynają domagać się zakupu czworonoga. Co zrobić, gdy uczulenie na sierść nie pozwala maluchowi na zabawę z psem? Zwróć uwagę pociechy na inne zwierzęta. Może żółw okaże się dla dziecka na tyle interesujący, że z powodzeniem zastąpi czworonoga radośnie merdającego ogonem? Nasze latorośle uwielbiają zwierzęta, ponieważ mogą się nimi opiekować. W gruncie rzeczy nie ma dla nich znaczenia, czy rodzice kupią im psa czy szczura. Zarówno czworonóg, jak i gryzoń potrafi wejść w interakcje z człowiekiem. Osoby, które miały do czynienia z psami i papugami, zwracają uwagę, że ich pupile reagowały na emocje właścicieli. Pies zazwyczaj tuli się do człowieka, podczas gdy ptak usiłuje nawiązać rozmowę. Zwierzęta odgrywają niezwykle istotną rolę w rozwoju psychofizycznym człowieka, toteż warto znaleźć takiego przyjaciela, który nie będzie alergizował naszej pociechy.

Alergia pokarmowa – koniec ze smakołykami?

Dzieciom, które nie mogą jeść niektórych potraw, często towarzyszy poczucie krzywdy. Nie rozumieją, dlaczego na szkolnych wycieczkach muszą przestrzegać restrykcyjnej diety. Młodym ludziom ciężko pogodzić się z alergią pokarmową, oczywiście wiele zależy od składnika, który wywołuje niepożądane reakcje. Jeśli problemy pojawiają się po spożyciu glutenu, dziecko musi zrezygnować z większości ciast i ciastek. Co gorsza wiele produktów dostępnych na rynku zostało zanieczyszczonych białkiem pochodzącym ze zboża. Gluten znajdziemy m.in. w wędlinach i keczupie. Nie chcesz, aby twoja pociecha czuła się pokrzywdzona? Zrekompensuj jej wyrzeczenia. Na szczęście gluten nie występuje we wszystkich zbożach. Kukurydza, soja, gryka czy ryż są wolne od tego białka. W supermarketach bez problemu kupisz mąkę bezglutenową, na jej bazie możesz upiec ciasteczka, pizzę oraz chleb. Wprawdzie pieczywo sojowe różni się smakiem od tradycyjnego, ale stanowi doskonałą alternatywę.

U twojej pociechy zdiagnozowano alergię na białka mleka krowiego? Wbrew pozorom maluch nie musi żegnać się z nabiałem. Białko, które odpowiada za większość niepożądanych reakcji, występuje w mleku krowim, nie znajdziemy go w kozim czy owczym. Z punktu widzenia biochemii mleko kozie jest najbardziej zbliżone do mleka matki. To pochodzące od krowy zawiera kappa-kazeinę, nietrawioną przez organizm człowieka. Wydaje ci się, że przetwory mleka koziego są trudno dostępne i drogie? Nic bardziej mylnego! Jogurty, sery, kefiry, a nawet ptasie mleczko bez problemu znajdziesz w hipermarkecie. Organizm dziecka do prawidłowego rozwoju potrzebuje nabiału.

Rozmowa z małym alergikiem

Zauważyłeś, że twoje dziecko nie potrafi pogodzić się ze schorzeniem o podłożu alergicznym? Przeprowadź z nim szczerą rozmowę. Unikaj sformułowań: „kiedyś ci przyjdzie” i „są większe problemy niż zmiany skórne”. Młody człowiek potrzebuje wsparcia, bagatelizowanie jego rozterek nie jest najlepszym rozwiązaniem. Okaż dziecku zrozumienie i zaproponuj rozwiązanie problemu. Maluch nie może mieć psa? Pokaż mu, jak wspaniałym zwierzakiem jest żółw. Pomocne mogą okazać się filmy przyrodnicze oraz książki. Gdy dziecko pozna inne zwierzęta, prawdopodobnie przestanie upierać się przy czworonogu. Jeśli samoocena dziecka gwałtownie spadła za sprawą AZS, zaproponuj mu wizytę u specjalisty, który pomoże wybrać odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne. Choć na świerzbiączkę nie opracowano lekarstwa, przebieg choroby można złagodzić, systematycznie dbając o skórę.

Pomimo okazanego wsparcia i zrozumienia pociechy nie opuszcza smutek? Może warto przekonać dziecko do rozmowy z psychologiem. Specjalista w swojej wieloletniej karierze z pewnością nie raz spotkał się z podobnym problemem i wie, jak go rozwiązać. Rodzice, mimo najszczerszych chęci, nie zawsze potrafią uporać się z problemem pociechy. Nie wstydź się prosić o pomoc psychologa. Nie świadczy to o porażce wychowawczej, gdy pociechę boli ząb, wysyłasz ją do dentysty. Z psychologiem jest podobnie, jego pomoc stanowi odpowiedź na napotkane problemy.

Komentarze

Marta Słoneczna

8 lat temu

W moim przypadku alergia nie ma wpływu na samoocenę, ale dużo zależy od jej rodzaju,

Komentarze są wyłączone.