alergia pokarmowa

Alergia pokarmowa u niemowlaka to duży kłopot dla dzieci i ich rodziców. Jakie są przyczyny i objawy tego rodzaju formy uczuleń?

Alergia pokarmowa u niemowlaka

Uczulenie to problem nie tylko osób dorosłych. Najwięcej alergików to dzieci, w tym także niemowlęta. Maluchy rodzą się z alergią, co jest utrapieniem rodziców. Opiekunowie rozkładają ręce gdy dziecko ciągle płacze i jest niespokojne. Alergia powinna być jedną z opcji ewentualnych kłopotów ze zdrowiem dziecka. Alergia pokarmowa występuje u najmłodszych bardzo często. Niewykształcony organizm może reagować na substancje zawarte w pokarmie. Z niektórych uczuleń pokarmowych można wyrosnąć. U dzieci obserwuje się alergię na mleko krowie, która może ustąpić po 3. roku życia.

Przyczyny alergii

Przyczyny alergii pokarmowej u niemowlaka mogą być związane z uwarunkowaniami genetycznymi czy też białkami zwartymi w mleku matki. Organizm dziecka może traktować białka jak wrogą substancję. W przypadku genetyki, alergia u rodziców zwiększa ryzyko pojawienia się jej u dziecka. Największą przyczyną alergii jest mleko krowie. Uczulać może także mleko matki. Przy karmieniu piersią, znaczenie ma dieta matki dziecka. Składniki jej diety przedostają się do pokarmu dla dziecka, co także może okazać się powodem uczulenia pokarmowego.

Objawy alergii pokarmowej

Objawy alergii mogą pojawić się już w pierwszych tygodniach życia dziecka. Rodzice na początku zwykle nie utożsamiają ich z alergią pokarmową, co utrudnia nieco diagnozę. Do najbardziej charakterystycznych oznak alergii zaliczamy objawy skórne, układu pokarmowego i oddechowego. Na skórze dziecka może pojawić się wysypka. Zwykle występuje na twarzy oraz w zgięciach łokci i kolan. Skóra przybiera czerwoną barwę i staje się sucha. Biegunka i wzdęcia to objaw układu pokarmowego. Gdy dziecku ulewa się zbyt często lub płacze zawsze po posiłku, to sygnał alarmowy dla rodzica. Powodem takiego zachowania może być alergia, dlatego nie należy bagatelizować dolegliwości niemowlaka. Inną grupę symptomów uczulenia stanowi katar i problemy z oddychaniem. Śluzówka nosa może być podrażniona nie tylko przez alergeny wziewne, ale jak się okazuje także pokarmowe.

Alergie pokarmowe diagnozuje się za pomocą testów, wykonywanych w 2. miesiącu życia dziecka. Testy prowokacyjne muszą być wykonywane przez lekarza. Po ustaleniu alergenów zaleca się wprowadzenie diety eliminacyjnej, polegającej na unikaniu podawania dziecku pokarmów, niezawierający szkodliwy dla niego alergen. W ten sposób można uniknąć niepokojących objawów alergii pokarmowej u niemowlaka, ciesząc się jego spokojnym rozwojem.

Katarzyna Antos