alergia pokarmowa typu III objawy

Zwiększona przepuszczalność jelita

Naukowcy wyróżniają kilka czynników, które sprzyjają rozwojowi alergii pokarmowej typu III. Stres, zła dieta, antybiotykoterapia czy leki przeciwzapalne prowadzą do zaburzenia równowagi mikroflory przewodu pokarmowego. Niedobór bakterii fermentacji mlekowej prowadzi do zwiększenia przepuszczalności jelita dla niestrawionych resztek pokarmowych. U osób dotkniętych alergią pokarmową typu III obserwuje się znaczny wzrost poziomu przeciwciał IgG. Osoby, które zmagają się z tą przypadłością, często skarżą się na wzdęcia, biegunki, zaparcia czy mdłości.

Opóźnione reakcje alergiczne

U pacjentów dotkniętych alergią pokarmową typu III obserwuje się opóźnione reakcje obronne. W skrajnych przypadkach symptomy uczulenia pojawiają się po upływie 72 godzin. Oznacza to, że czwartkowa biegunka może mieć związek z poniedziałkową kolacją, podczas której spożywaliśmy sałatkę z selerem.

alergia pokarmowa typu III objawy

W związku z tym, iż uciążliwe dolegliwości pojawiają się z opóźnieniem, diagnostyka alergii pokarmowej typu III nastręcza sporo trudności. Pacjent rzadko łączy ze sobą dokuczliwe objawy z artykułami spożywczymi, które konsumował kilka dni wcześniej.

Odkładanie kompleksów immunologicznych

U osób, które zmagają się z alergią pokarmową typu III dochodzi do odkładania kompleksów immunologicznych, które odpowiadają za wystąpienie objawów chorobowych. Te mogą pojawić się w różnych miejscach. W związku z tym, iż symptomy pojawiają się z opóźnieniem, wiele osób nie wie, iż cierpi na alergię. Biegunki, wzdęcia itp. przypisuje się infekcjom, łakomstwu i niezdrowym przekąskom.

Ludzie, które często zmagają się z dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego, powinni skonsultować się ze specjalistą. Lekarz, po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i zleceniu stosownych badań, ustali przyczynę nawracających biegunek itp.