Alergia u dzieci NAJNOWSZE POKÓJ I ZABAWKI

Alergia na zabawki – jak wybrać bezpieczne klocki?

alergia na zabawki

Alergia jest dziś powszechna niczym jesienne przeziębienie. Alergia na zabawki ogranicza nieco przedmioty, którym chętnie bawią się najmłodsi. Jak wybrać bezpieczne klocki dla alergika?

Alergia na zabawki

Stwierdzenie, że alergię można mieć na wszystko nie jest wcale błędne. Nawet zabawki mogą uczulić. Głównie chodzi o tworzywa z których zostały wykonane, wszelkie elementy ozdobne oraz kurz. Roztocza kurzu chętnie osiadają się na pozostawionych na półkach czy dywanie zabawkach. I nawet częste sprzątanie czy pranie pluszaków nie jest w stanie całkowicie wyeliminować alergenów. A przecież nie odmówimy dziecku zabawy, tylko ze względu na alergię. Dzieciństwo wcale nie musi cierpieć przez okropne uczulenie. Wystarczy, że wybierzemy zabawki, wykonane z hipoalergicznych tworzyw, bezpiecznych dla wrażliwego organizmu dziecka. Odpowiednie tworzywa pozwolą na radosną zabawę, bez kłopotliwych objawów alergii, takich jak kichanie, wysypka czy duszności.

Alergia na zabawki – jak wybrać bezpieczne klocki?

Klocki to ulubione zabawki nie tylko chłopców. Dziewczęta rośnie chętnie bawią się kolorowymi klockami. Zabawa tego typu niezwykle rozwija wyobraźnię oraz zdolności manualne. W jej trakcie kształtuje się także myślenie przestrzenne, co jest ważne dla rozwoju dziecka i jego przyszłego życia. Oprócz tego to wielka przyjemność, pochłaniająca długie godziny. Pewnie sami pamiętamy swoje dzieciństwo i czas spędzony na dywanie, w otoczeniu klocków o równych kształtach. Tworzywo zabawek może uczulać. Na szczęście producenci zabawek oferują nam różne klocki, także te, bezpieczne dla małych alergików. Najlepsze będą drewniane klocki. Wykonane z nietoksycznych farb i klejów, będą dobrym zastępstwem dla plastikowych klocków, które zbierają kurz i mogą wywoływać także reakcje skórne. Wybór drewnianych klocków jest obecnie bardzo duży, więc w sklepie z zabawkami z powodzeniem znajdziemy takie zabawki. Drewniane klocki mogą być kolorowe i jednocześnie hipoalergiczne, jeśli są pomalowane ekologicznymi farbami. Zaimpregnowane zabawki będą odporne na zniszczenia, więc nasza pociecha będzie mogła się nimi długo bawić. Innym rozwiązaniem, polecanym dla małych dzieci mogą być klocki tekstylne. Nie dość, że są lekkie, to możemy je prać w pralce. Samodzielnie wykonamy takie zabawki, oczywiście z hipoalergicznej tkaniny.

alergia na zabawkiW sklepach coraz więcej zabawek dla alergików, wśród nich także klocków. Jako świadomi rodzice, pamiętajmy, że tradycyjne klocki drewniane są znacznie lepszą opcją niż barwne plastikowe zabawki. Jeśli mamy kupić zabawkę alergikowi, kierujmy się przede wszystkim jego zdrowiem i sprawdzajmy dokładnie, z jakich tworzyw został wykonany dany przedmiot. Nie chcemy przecież, by radosna zabawa skończyła się interwencją alergologa. Hipoalergiczne zabawki są gwarancją bezpieczeństwa i zdrowia alergików, a to z kolei nie ma żadnej ceny.

Katarzyna Antos