Alergia na substancje zapachowe
Zdjęcie autorstwa Karolina Grabowska z Pexels

Substancje zapachowe są wszechobecne w naszym życiu. Zwiększają bowiem atrakcyjność wyrobów oraz miejsc, w których przebywamy. Niestety, to, co pięknie pachnie, może też silnie uczulać. Jak wygląda alergia na substancje zapachowe?

Alergia na kosmetyki i ich substancje zapachowe

Wbrew pozorom, alergia na substancje zapachowe obejmuje nie tylko perfumy i antyperspiranty. Związki nadające woń produktom stosuje się w wielu gałęziach przemysłu. W drogerii większość kosmetyków jest perfumowana. Substancje zapachowe znajdziemy w kremie pod oczy, szmince, cieniach do powiek, bazie pod cienie, tuszu do rzęs, podkładzie, płynie micelarnym, mydle, żelu pod prysznic, rozświetlaczu, bronzerze, różu, płynie do higieny intymnej, odżywce do włosów czy szamponie. Mało tego, komponenty zapachowe dodaje się też do papieru toaletowego, podpasek, wkładek higienicznych, płynów do naczyń, kapsułek do zmywarki, a nawet butów. Tak, w sklepach można znaleźć balerinki pachnące gumą balonową.

Alergia na substancje zapachowe a wizyty w galeriach handlowych

Jak widać, jesteśmy nieustannie narażeni na kontakt z substancjami zapachowymi. Gdybyśmy chcieli całkowicie wyeliminować je ze swojego życia, mielibyśmy spory problem. W galeriach handlowych często rozpyla się perfumy do wnętrz, aby zwiększyć atrakcyjność punktów handlowych i stworzyć przytulną atmosferę, która przełoży się na decyzje zakupowe klientów.

Nadmiar substancji zapachowych w codziennym życiu

Niestety, tak duży kontakt z substancjami zapachowymi musiał się dla nas zakończyć źle. Nawet żelki, czekolady itp. są dziś sztucznie aromatyzowane. Substancje zapachowe zjadamy, wąchamy i wcieramy w skórę. Być może nie diagnozowano by tak często alergii na substancje zapachowe, gdybyśmy mieli z nimi do czynienia sporadycznie. Ich nadmiar w codziennym życiu jednak przytłacza i wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie oraz pracę układu immunologicznego.

Alergia kontaktowa i alergia wziewna, czyli niepożądane reakcje na zapachy

Substancje zapachowe to często spotykane alergeny. Wywołana przez nie reakcja uczuleniowa może manifestować się w różny sposób.  Alergia kontaktowa ma miejsce wówczas, gdy np. założymy świeżo wypraną apaszkę i w miejscu kontaktu ze skórą pojawia się pokrzywka. Świadczy to o tym, iż proszek do prania lub płyn do płukania nam nie służą. Jeśli krem, którego używamy, powoduje zaczerwienienie skóry, jej świąd i pieczenie, mamy do czynienia z alergią skórną. Niebezpieczne jest także wdychanie substancji zapachowych, np. perfum do wnętrz w galeriach handlowych. Może się wówczas uaktywnić alergia wziewna. Objawia się ona katarem siennym i kichaniem.

Kosmetyki hipoalergiczne i bezwonny proszek do prania

Alergia na substancje zapachowe potrafi uprzykrzyć życie. Jeśli masz do niej tendencję, staraj się sięgać po produkty bezwonne. Kupuj hipoalergiczne kosmetyki do pielęgnacji twarzy i ciała, znajdziesz je zarówno w drogeriach, jak i w aptekach. W przypadku makijażu postaw na kosmetyki mineralne, które nie uczulają i nie zawierają komponentów zapachowych. Starannie dobieraj środki czystości, używaj hipoalergicznych proszków do prania. Na szczęście w sklepach wciąż można znaleźć zwykły papier toaletowy czy chusteczki higieniczne.  Zachowaj tylko czujność, aby przez przypadek nie sięgnąć po wersję zapachową. W miarę możliwości unikaj przebywania w silnie perfumowanych miejscach takich jak niektóre sklepy.