Rodzaje alergii i Uczulenia ZWIERZĘTA

Alergia na sierść

Alergia na sierść

Dlaczego sierść uczula?

Sierść zwierząt sama w sobie nie ma właściwości uczulających. Uczulają znajdujące się na sierści resztki śliny, moczu, złuszczonego naskórka i wydzieliny gruczołów łojowych, które zawierają specyficzne białkowe antygeny zwierzęcia. Alergia występuje wówczas, gdy organizm człowieka wytwarza przeciwciała skierowane przeciwko antygenom zwierząt, rozpoznając je jako wrogie i szkodliwe zarazki. Następuje wtedy gwałtowna reakcja obronna organizmu.

Alergia na sierść

Które zwierzęta uczulają najczęściej?

Uczulić może tak naprawdę sierść każdego zwierzęcia – wszystko zależy od organizmu człowieka. Są jednak takie zwierzęta, które mają większe predyspozycje do wywoływania alergii. Należą do nich: koty, świnki morskie, konie i psy. Warto wiedzieć, że alergeny kotów i koni są jednymi z najsilniejszych. Mogą powodować objawy alergii nawet poprzez kontakt z osobą, która była w pobliżu tego zwierzęcia. Są też bardzo ciężkie do usunięcia z otoczenia. Na szczęście są też zwierzeta i rasy, które na alergików zwykle działają mniej lub wcale. O nich przeczytacie w naszym innym artykule.

Jakie są objawy alergii na sierść?

Do najważniejszych objawów alergii na sierść zaliczamy: katar, kichanie, łzawienie oczu, wysypkę na skórze, świąd, obrzęk, kaszel lub trudności w oddychaniu. Do wystąpienia objawów wystarczy kilkusekundowy kontakt ze zwierzęciem, a w skrajnych przypadkach nawet spotkanie z właścicielem czworonoga, który ma na ubraniu jego sierść. Długotrwałe przebywanie w pobliżu odzwierzęcych alergenów może powodować zapalenie spojówek, napady astmy czy przewlekłe zapalenie zatok.

Czy da się wyleczyć uczulenie na sierść?

Aby potwierdzić podejrzenie alergii na sierść zwierząt należy zgłosić się do alergologa, który powinien wykonać odpowiednie testy skórne. Po rozpoznaniu konkretnych alergenów można je skutecznie leczyć. Podstawą leczenia jest unikanie wywołującej alergii sierści, jednak można też prowadzić leczenie bez konieczności usuwania ulubionego pupila z domu. Warto taką decyzję podjąć wspólnie z lekarzem, po poznaniu wszystkich “za” i “przeciw”. Leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwhistaminowych, kortykosteroidów lub innych leków przeciwalergicznych. Można także przeprowadzić odczulanie na konkretny alergen, dzięki czemu organizm nabierze odporności na dany czynnik i nie będzie już gwałtownie na niego reagował. Trzeba jednak zauważyć, że odczulanie może potrwać nawet do pięciu lat.

Uczulenie na sierść zwierząt jest bardzo powszechną formą alergii. Odpowiednio zdiagnozowane i dobrze leczone może być na szczęście w pełni kontrolowane przez alergika.

M.W.