alergia na podpaski

Podpaski to niezbędny środek higieniczny dla wszystkich miesiączkujących kobiet. Owszem, możemy wybierać między tamponami a podpaskami, jednak wiele z nas wybiera te drugie. Niestety, materiały, z których wykonuje się podpaski, często pozostawiają wiele do życzenia. Wiele z nas nie zdaje sobie sprawy, co zawierają te akcesoria, dopóki nie pojawią się jakieś problemy. Jak wygląda alergia na podpaski?

Objawy alergii na podpaski

Masz okres, czujesz ogromny dyskomfort z powodu krwawienia. Na dodatek boli cię brzuch od skurczy macicy. Marzysz tylko o tym, aby jakoś przetrwać ten czas. Niestety, bardzo często do listy nieprzyjemności dochodzi pieczenie, swędzenie i zaczerwienienie miejsc intymnych. Skąd się bierze? Z podpasek.

Co zawierają podpaski?

Podpaski to nie tylko kawałek ligniny, czyli surowca wyodrębnionego z drewna. To coraz częściej syntetyczne surowce, pochodne plastiku itp. Najgorsze są podpaski z żelowym wypełnieniem i siateczką. Siateczka jest syntetyczna i może nawet fizycznie podrażniać miejsca intymne. Jest twarda i szorstka, nieprzyjemna w dotyku. W upalne dni odnosimy wrażenie, że wręcz odparza miejsca intymne. Z kolei wypełnienie żelowe to chemia, która może nas uczulać.

Co uczula nas w podpaskach?

Dodajmy do tego pochodne chloru, które służą wybielaniu podpasek. Dzięki nim zyskują one ładny, biały odcień. Niestety, za te względy estetyczne bardzo często przychodzi nam zapłacić zdrowiem. Pod wpływem kontaktu z pochodnymi chloru pojawia się alergia.

Alergia na podpaski a substancje zapachowe

Alergia na podpaski to też wina substancji zapachowych. Piękna woń maskuje zapach rozkładającej się krwi. To niewątpliwie zaleta, ale to, co jest plusem, może okazać się też minusem, zwłaszcza jeśli borykasz się z uczuleniem. Alergia na podpaski może być też winą kleju, za pomocą którego przytwierdzasz produkt do majtek. Zawiera on bowiem wiele sztucznych substancji. Jakby tego było mało, podpaski też zmiękcza się związkami chemicznymi, które znajdują się na liście potencjalnych alergenów.

Podpaski ekologiczne

Co zrobić, gdy dopadła cię alergia na podpaski? Miejsca intymne pieką, swędzą i są zaczerwienione. Najlepiej rozejrzeć się za podpaskami wyprodukowanymi z myślą o osobach, którym bliska jest ekologia. Są one nieco droższe, ale komfort ich noszenia jest nie do przecenienia. Po pierwsze są naturalnie miękkie, po drugie podczas ich noszenia nie występuje pieczenie czy swędzenie. Nawet w upalne dni pośladki nie odparzają się z powodu podpaski. Takie podpaski są przyjazne dla środowiska i twojej wrażliwej skóry. Czasem wystarczy zamienić jedne podpaski – te perfumowane na zwykłe pozbawione woni. Wszystko zależy bowiem od tego, co konkretnie nas uczula. Alergia na podpaski jest z pewnością nieprzyjemna, na szczęście można dostać produkty niewywołujące skutków ubocznych.