leki znieczulające

Substancje zawarte w środkach medycznych, często wywołują reakcje uczuleniowe. Należą do nich wszelkiego rodzaju związki, które wykorzystuje się przy znieczuleniach pacjentów. Jak objawia się alergia na leki znieczulające?

Leki znieczulające

Leki znieczulające są wykorzystywane w medycynie, w celu łagodzenia bólu. Tego typu środki, blikują mechanizmy nerwowe na określony czas. Działające miejscowo, powodują zniesienie odczuwania bodźców bólowych, na danym obszarze ciała, co umożliwia ingerencje medyczne. Znieczulenie jest elementem większości zabiegów czy operacji. Dzięki niemu, pacjent nie czuje niż podczas wykonywanych czynności medycznych. Efekt znieczulenia nie jest trwały, więc po kilku czy kilkunastu godzinach, wraca czucie. W medycynie stosuje się także leki znieczulające, mające działanie ogólne, które wpływa nie tylko na bodźce układu nerwowego, ale także na świadomość i funkcje mózgu.

Alergia na leki znieczulające

Jak i inne leki, także te znieczulające mogą wywołać reakcje alergiczne. Nie bez powodu, przed każdym zabiegiem zostaje przeprowadzony szczegółowy wywiad z pacjentem, uwzględniający także pytania o alergiach, również na leki. Wszystkie środki, które są wykorzystywane obecnie w anestezjologii, mogą przyczynić się do wystąpienia reakcji alergicznych u pacjenta. Po podaniu leków znieczulających, może dojść do anafilaksji. Wstrząs anafilaktyczny, jest groźną dla człowieka formą reakcji alergicznej. Aplikacja znieczulenia ogólnego, w takich przypadkach jest wielkim problemem, szczególnie jeśli pacjent zataił informacje o alergii lub sam o niej nie wiedział. Wtedy mowa o zjawisku, jakim jest anafilaksja śródoperacyjna. Taki stan blokuje przewodnictwo lub złącze nerowowo-mięśniowe. Na szczęście, ilość przypadków alergii na leki znieczulające jest dość mała. Jednak ten rodzaj alergii może prowadzić do zgonu pacjenta, dlatego tak ważny jest wywiad i wykonanie szczegółowych badań.

Jakie składniki znieczuleń wywołują alergie?

alergia na leki znieczulająceZnieczulenia zawierają substancje chemiczne, które zawsze niosą ryzyko reakcji alergicznych. W znieczuleniach miejscowych, znajdziemy estry, pochodne amidowe czy nawet konserwanty. Preparaty farmakologiczne, które w swoim składzie mają adrenalinę, zawierają także metabisulfity. Nawet kokaina, prokaina, chloroprokaina, tetrakaina, benzokaina, stosowane w znieczuleniu powierzchniowym, uczulają. Niekiedy pacjenci bagatelizują pojawiający się świąd czy złe samopoczucie, w trakcie wizyty u dentysty, gdzie często wykonuje się znieczulenia miejscowe. Objawy alergii mogą ujawnić się równie dobrze po powrocie do domu. Estry mogą wywołać objawy alergii kontaktowej, świąd czy ból.

Zawsze istnieje ryzyko alergii na leki znieczulające. Objawy mogą pojawić się w trakcie zabiegu lub po jego wykonaniu. Wcześniejsze informacje na temat przebytych chorób, alergii czy przyjmowanych leków, mogą okazać się kluczową wiedzą w dalszym postępowaniu medycznym i zapobieganiu uczuleń.

Katarzyna Antos