ABC alergii CHOROBY ALERGICZNE

Alergia na lateks

Alergia na lateks

Alergia na lateks – grupy podwyższonego ryzyka

Z alergią na lateks najczęściej zmagają się osoby, które na co dzień mają kontakt z tym surowcem. Do grupy podwyższonego ryzyka zalicza się lekarzy, pielęgniarki, sprzątaczki itp. Warto pamiętać, iż podczas leczenia chirurgicznego często wykorzystuje się przyrządy, które zawierają lateks. W przypadku osób, uczulonych na lateks, problem mogą stanowić: cewniki, worki do sztucznej wentylacji, maski gumowy.

Alergie krzyżowe

Wykazano, iż u ludzi, którzy zmagają się z alergią na owoce południowe, orzechy laskowe, kasztany czy owoce pestkowe, lateks może wywoływać reakcje uczuleniowe.

Alergia na lateks

Kauczuk naturalny- pozyskiwanie

Lateks może być pozyskiwany z soku drzewa Hevea brasiliensis. Tę roślinę można spotkać w strefie międzyzwrotnikowej. Kauczuk naturalny, ze względu na swoje właściwości, znalazł zastosowanie przy produkcji prezerwatyw, balonów, podeszwy butów sportowych, opon, smoczków i zabawek. Może on wywoływać niepożądane reakcje u osób, które borykają się z nadwrażliwością na lateks.

Lateks – występowanie

Wiele osób uważa, że nie ma kontaktu z lateksem. Wszak nie wszyscy używają prezerwatyw, jednorazowych rękawiczek itp. Niestety, często zapominamy o tym, iż w powietrzu unoszą się cząstki lateksu, pochodzące ze starych opon samochodowych. Osoby, które mieszkają w dużych miastach, nieopodal dróg szybkiego ruchu, są szczególnie narażone na wystąpienie reakcji alergicznych.

Alergia na lateks – objawy

Alergia na lateks najczęściej objawia się: wysypką, kichaniem, nieżytem nosa, łzawieniem oczu i trudnościami z oddychaniem. Szczególnie niebezpieczny jest gwałtowny spadek ciśnienia krwi. Zdarza się, iż uczulenie na lateks daje o sobie znać poprzez zaczerwienienie skóry, obrzęk gardła, nosa czy trudności z oddychaniem.

Alergia na lateks a plany zawodowe

Nadwrażliwość na lateks często obraca wniwecz plany zawodowe. Osoby, które wybierają się na studia medyczne, powinny wykonać testy alergiczne. W przypadku niekorzystnego wyniku można zmodyfikować plany zawodowe. Osoby, które w dzieciństwie cierpiały z powodu alergii pokarmowej, atopowego zapalenia skóry, kataru siennego czy astmy, są szczególnie narażone na wystąpienie alergii na lateks.

Alergia na lateks

Alergia na lateks – diagnostyka

W przypadku alergii na lateks niezwykle istotną rolę odgrywa diagnostyka. Najczęściej wykonuje się:

  • testy punktowe z alergenem lateksu. W związku z tym, iż są obciążone dużym ryzykiem, przeprowadzając je, należy zachować ostrożność.

  • naskórkowe testy z lateksem lub skrawkiem różnych rękawiczek.

  • badanie, mające na celu określenie poziomu swoistych przeciwciał z klasy IgE.

W związku z tym, iż alergia na lateks staje się coraz bardziej rozpowszechniona, nie należy bagatelizować problemu. Często nie zdajemy sobie sprawy, że nasze dolegliwości mogą mieć związek z cząsteczkami kauczuku naturalnego, które unoszą się w powietrzu wzdłuż ulic.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *