alergia na kwiaty

Piękne kwiaty zdobią nasze ogrody, działki i miejskie rabatki. Barwne rośliny mogą okazać się powodem problemów zdrowotnych, gdy pojawi się alergia na kwiaty. Dlaczego kwiaty uczulają?

Kwiaty i alergia

Alergia raczej kojarzy się z roślinami takimi jak drzewa czy trawy. Takie gatunki są częstą przyczyną uczuleń wziewnych. Wydzielają bowiem pyłki, które unoszą się w powietrzu, wdychanym przez nas. Kwiaty nie są roślinami wiatropylnymi, więc logicznie myśląc, nie uznalibyśmy ich za potencjalny alergen. Okazuje się jednak, że kolorowe kwiaty mogą uczulać. Specyfika reakcji alergicznej na kwiaty, bardziej dotyczy nadwrażliwości. Osoby uczulone mogą odczuwać objawy alergii na kwiaty. Zdecydowanie częściej będą występowały one u osób z chorobami alergicznymi. Wtedy ryzyko alergii wzrasta.

Alergia na kwiaty – objawy

Kontakt z kwiatami może skutkować pojawieniem się zróżnicowanych objawów alergicznych. Najczęściej obserwuje się kichanie. U alergików występuje także obrzęk czy nawet wstrząs anafilaktyczny, niebezpieczny dla ogólnego życia i zdrowia pacjenta. Niektóre z barwnych kwiatów wydzielają dość silny zapach, który bywa drażniący dla wrażliwych dróg oddechowych alergika. Do takich gatunków zalicza się pelargonie czy lilie. Alergia na kwiaty może być wynikiem kontaktu dotykowego z łodygą rośliny czy liśćmi. Drażniące substancje są niekiedy obecne w łodydze czy cebuli kwiatu, więc po dotknięciu, na skórze pojawiają się zmiany alergiczne. W takiej sytuacji mowa o alergii skórnej na kwiaty.

Alergia na kwiaty – leczenie i profilaktyka

lilieObjawy alergii takie jak katar czy zmiany skórne można złagodzić stosując leki na alergię, czyli środki przeciwhistaminowe. Osoby uczulone powinny unikać kwiatów, szczególnie tych o silnym zapachu. Przyczyną alergii mogą być także grzyby, które rozwijają się w ziemi, dlatego warto zrezygnować z roślin doniczkowych w swoim otoczeniu. Reakcje dróg oddechowych są bardzo dokuczliwe dla alergików, więc lepiej zamienić żywe rośliny w domu na sztuczne lub całkowicie się ich pozbyć. Istnieją oczywiście gatunki roślin, które są bezpieczne dla alergików. Do ich grupy należy większość roślin iglastych. Takie gatunki warto posadzić w ogrodzie, zamiast drażniących lilii czy innych kwiatów niebezpiecznych dla uczulonych.

Katarzyna Antos