LEKI Rodzaje alergii i Uczulenia

Alergia na klindamycynę

uczulenie na klindamycynę

Mianem antybiotyków nazywamy naturalne, wtórne produkty przemiany materii mikroorganizmów. Tego typu substancje działają wybiórczo. Oznacza to, iż lek, który zwalcza gronkowce, niekoniecznie poradzi sobie z laseczkami jadu kiełbasianego. Antybiotyki, stosowane w niskich stężeniach, wpływają na struktury komórkowe, przemiany biochemiczne i podział bakterii.

Linkozamidy – zastosowanie

Klindamycynę zalicza się do antybiotyków półsyntetycznych. Należy ona do grupy linkozamidów. Z przeprowadzonych badań wynika, iż klindamycyna silnie działa na beztlenowce oraz gronkowce, które są odporne na działanie innych antybiotyków.

Skojarzone działanie antybiotyków

Silne infekcje nastręczają lekarzom sporo trudności. Gdy zakażenie postępuje, specjalista zaleca rozpoczęcie kuracji skojarzonej. Oznacza to, iż choremu jednocześnie podaje się kilka różnych antybiotyków, w tym klindamycynę. Niestety, terapia skojarzona utrudnia diagnostykę alergologiczną.

uczulenie na klindamycynę

Klindamycyna – leczenie AIDS

Osoby, które nie mogą stosować penicyliny ze względu na alergię, są skazane na klindamycynę. Od pewnego czasu lekarze przepisują ten półsyntetyczny antybiotyk chorym na AIDS zmagającym się z infekcjami.

IV mechanizm immunologiczny Gella i Coombsa

Szacuje się, iż 1 na 100 osób zmaga się z alergią na klindamycynę. Niepożądane reakcje mają związek z IV mechanizmem immunologicznym Gella i Coombsa. U ludzi dotkniętych tą przypadłością nie wykryto swoistych przeciwciał IgE. Alergia na klindamycynę często manifestuje się osutkami, czyli zmianami skórnymi, które stanowią efekt uboczny przyjmowania niektórych leków. Niektóre z nich przekształcają się w erytrodermię. Zmiany skórne stają się zaczerwienione i wykazują tendencję do łuszczenia. Stosunkowo rzadko uczulenie na klindamycynę objawia się rumieniem trwałym.

Wyprysk kontaktowy u chorych na trądzik

Trądzik jest schorzeniem dermatologicznym, który charakteryzuje się łojotokiem. Gruczoły intensywnie produkują sebum, które zaczopowuje pory. Łój stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii. Mikroorganizmy namnażając się, wywołują stany zapalne. U osób dotkniętych trądzikiem obserwuje się zaskórniki, zmiany ropne, charakterystyczne wykwity. Skóra wykazuje tendencję do błyszczenia. W związku z tym, iż gronkowce często przyczyniają się do wysypy pryszczy, lekarze przepisują swoim pacjentom maści z klindamycyną. Niestety, u niektórych osób antybiotyk z grupy linkozamidów może powodować wyprysk kontaktowy.

Próba prowokacyjna z klindamycyną

Badania, podczas których przeprowadzano próbę prowokacyjną z klindamycyną, stały się przedmiotem dociekań alergologów. U niektórych osób wyżej wspomniany antybiotyk przyczynia się do wysiewu ostrej pokrzywki. Ten nietypowy objaw nadwrażliwości na klindamycynę budzi zainteresowanie środowisk naukowych. Mechanizm powstawania bąbli nie jest znany. Wiemy, iż nie ma związku z IV mechanizmem immunologicznym Gella i Coombsa.

uczulenie na klindamycynę

Nietypowe objawy uczulenia na klindamycynę

W literaturze medycznej można znaleźć doniesienia o atakach duszności wywołanych przed klindamycynę. Początkowo podejrzewano, iż za uciążliwe dolegliwości odpowiada astma, ale przeprowadzone badania nie potwierdziły tej hipotezy.

Odczulanie

W przypadku chorych na AIDS sytuacja jest niezwykle skomplikowana. Niektóre infekcje nie poddają się antybiotykoterapii, ale kuracja z klindamycyną przynosi pożądane rezultaty. Jeśli u pacjenta stwierdzono nadwrażliwość na antybiotyk z grupy linkozamidów, poddaje się go odczulaniu. Systematycznie podając niewielką dawkę klindamycyny, zwiększamy tolerancję układu immunologicznego na tę substancję. W przypadku alergików chorych na AIDS odczulanie odgrywa niezwykle istotną rolę.

Osoby uczulone na klindamycynę powinny nosić w portfelu kartkę informującą o alergii. Jeśli dojdzie do wypadku samochodowego, podczas którego stracimy przytomność, personel medyczny będzie wiedział, jakich antybiotyków nie należy podawać.

Komentarze

Edyta Marecka

8 lat temu

Z alergią na antybiotyki nie ma żartów. U mojego sąsiada penicylina wywołała wstrząs anafilaktyczny. Niewiele brakowało, a nie byłoby go już pośród nas.

Komentarze są wyłączone.