jad meszek

Każda postać alergii jest uciążliwa. Nawet tak małe owady jak meszki mogą zostać sprawcą niepokojących objawów skórnych. Czym charakteryzuje się alergia na jad meszek?

Alergia

Alergia to inaczej nadwrażliwość organizmu na substancje zwane alergenami. Jej przebieg polega na reakcji układu immunologicznego. W jej rezultacie powstają swoiste przeciwciała, które w następstwie reakcji prowadzą do pojawienia się objawów. Uczulenie jest nieprawidłowym przejawem odporności. Jego przebieg może być łagodny lub silny i intensywny. Owady są jedną z grup alergenów, które wywołują najczęściej objawy skórne oraz problemy układu oddechowego. W najgorszych przypadkach, jad owadów prowadzi do wstrząsu anafilaktycznego a nawet śmierci.

Meszki

Meszki to małe muszki, które występują w Polsce. Samice tych owadów żywią się ludzką i zwierzęcą krwią. Zwykle atakują już od początku maja, kiedy zaczyna robić się coraz cieplej. Nasza krew pozawala na przedłużenie gatunku meszków. Owady są aktywne w ciągu dnia. Łatwo zlokalizować je w pobliżu zbiorników wodnych oraz na łąkach. Przyciąga ich wydychany przez nas dwutlenek węgla, więc bez problemu odnajdują swoje ofiary. Gryzą nas nad wodą oraz w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie stają się niezwykle agresywne. Atakując pozostawiają na skórze czerwony ślad w postaci swędzących bąbli.

Alergia na jad meszek

Jednorazowe ukąszenie meszek to nic takiego, ale w przypadku alergii może mieć poważne skutki. Ślina owadów zawiera toksyny. W momencie ukąszenia przedostają się one do naszej krwi, na co reaguje organizm. Skóra zaczyna swędzieć i pojawiają się czerwone bąble. Nawet po ich zagojeniu może zostać na skórze ślad. W przypadku ataku dużej ilości owadów, większa ilość toksycznych substancji przedostaje się do krwi. Reakcje alergiczne na uczulenie mogą być groźne dla zdrowia. Alergia na jad meszek może prowadzić do obrzęku krtani u osób bardzo wrażliwych na jad owadów. Zaburzenia krążenia czy oddechu mogą wymagać pomocy lekarskiej. Przed atakiem meszków można się uchronić. Należy pamiętać, ze u sposób uczulonych, reakcje na ponowne ukąszenie mogą być silniejsze, co stanowi niebezpieczeństwo. Dlatego warto zastosować środki ostrożności takie jak środki na owady, witamina B czy olejek waniliowy. Alergicy powinni być zaopatrzeniu w maść na ukąszenia owadów, która złagodzi obrzęk. Przy silnej alergii może powstać stan zapalny wraz z gorączką . Wtedy konieczne może okazać się zastosowanie antybiotyków, które przepisze lekarz.

Katarzyna Antos