ABC alergii CHOROBY ALERGICZNE NAJNOWSZE

Alergia krzyżowa

alergia krzyżowa

Alergia miewa różną postać, czasem atakuj podwójnie. Alergia krzyżowa to rodzaj uczulenia, który mimo różnych alergenów, wykazuje podobne objawy. Czym charakteryzuje się ten typu uczulenia?

Alergia krzyżowa – co to takiego?

O alergii krzyżowej możemy mówić, kiedy osoba uczulona reaguje podobnie na alergeny z różnych grup. W praktyce oznacza to np. uczulenie pokarmowe i wziewne. Ten rodzaj alergii często obserwuje się u dzieci. Okazuje się bowiem, że alergeny wziewne jak i pokarmowe mogą być szkodliwe dla organizmu. Przy tego typu uczuleniach zwykle mowa o pyłkach roślin czy pokarmach. Bardzo często uczulenie na pyłki ma swoje odzwierciedlenie także w alergii pokarmowej, która może objawić się dopiero po jakimś czasie.

Alergia krzyżowa – przyczyny

Winowajcą alergii są cząsteczki białek. Alergeny takie jak białka, mogą być bardzo podobne w różnych produktach czy roślinach. Ich podobieństwo przekłada się na działanie. Dlatego możemy mówić o czymś takim jak alergia krzyżowa. Podobne a nawet identyczne białka będą bowiem tak samo odbierane przez układ immunologiczny alergika. Niestety czasem reakcje alergiczne bywają groźne.

Objawy alergii krzyżowej

Do typowych objawów alergii krzyżowej zaliczamy dość powszechne dolegliwości takie jak katar, kichanie, obrzęk krtani czy duszności. Oprócz objawów dotyczących układu oddechowego, pojawiają się też oznaki ze strony skóry. Na ciele może wystąpić pokrzywka czy wysypka. Przy produktach pokarmowych będą zaś biegunki. Objawy alergii krzyżowej mogą okazać się groźne dla osoby uczulonej. Niebezpieczną reakcją alergiczną jest wstrząs anafilaktyczny.alergeny Zespół ogólnoustrojowych objawów charakteryzuje się nagłą reakcją, która może wymagać szybkiej pomocy medycznej. Na szczęście do wstrząsu dochodzi rzadko, najczęściej przy bardzo silnym stopniu uczulenia.

Alergeny krzyżowe

Najczęściej pośród alergenów krzyżowych znajdziemy pyłki, owoce i warzywa. Pyłek brzozy łączy się z selerem czy też z jabłkiem. Roztocza kurzu domowego z owocami morza a pyłek trawy z mąka. Lista alergenów krzyżowych jest dość długa. Osoby podejrzewające uczulenie powinny wykonać testy alergiczne, które pomogą w ustaleniu właściwych alergenów.

Katarzyna Antos