Alergia u dzieci ŻYWNOŚĆ

Alergia na czekoladę u dzieci

alergia na czekoladę u dzieci

Alergie to nurtujący rodziców problem. U najmłodszych coraz częściej diagnozuje się wszelkiego rodzaju uczulenia, których przyczyną bywają także lubiane produkty spożywcze. Alergia na czekoladę u dzieci to jedna z możliwości. Jak się objawia?

Alergia u dzieci

Dzieci to największa grupa alergików. Ich układ pokarmowy nie jest w pełni wykształcony. Skóra jest wrażliwsza, niż u osób dorosłej. Do tego dochodzą uwarunkowania genetyczne, jak w przypadku atopowego zapalenia skóry czy miejsce zamieszkania. Alergie wziewne, pokarmowe czy skórne – każdy rodzaj może stać się naszym problemem. U dzieci bardzo często obserwuje się alergie pokarmowe. Ilość różnych składników, dodawanych do żywności napędza problem alergii. Zarówno w znanych i naturalnych produktach jak i tych przetworzonych są obecne alergeny, na które może zareagować organizm dziecka.

Alergia na czekoladę u dzieci

Czekolada to uwielbiany produkt, szczególnie przez najmłodszych. Batoniki, słodkie tabliczki nadziewane rozmaitymi dodatkami czy cukierki czekoladowe – takim słodkością ciężko się oprzeć. Niestety alergia na czekoladę może wystąpić u dzieci. Uczula zarówno kakao jak i mleko. To bazowe produkty czekolady i zarówno silne alergeny pokarmowe. Alergia na czekoladę zwykle pojawia się przy chorobie skórnej zwanej atopowe zapalenie skóry. Może się okazać, że dziecko jest uczulone tylko na kakao lub białko mleka. W przypadku uczulenia na kakao, szkodliwa będzie ciemna czekolada, ale biała może okazać się bezpieczna. Dlatego nie należy od razu rezygnować z wszystkich rodzajów czekolady. Najlepiej wykonać testy alergiczne, za pomocą których lekarz ustali na co konkretnie jest uczulone nasze dziecko. Gdy testy wykażą alergie na obydwa składniki czekolady, wtedy najlepiej wykluczyć ją z diety.

Alergia na czekoladę – objawy

alergia na czekoladę u dzieciPo zjedzeniu czekolady lub produktu z jej dodatkiem może pojawić się reakcja alergiczna. Objawy alergii na czekoladę mogą dotyczyć różnych układów organizmu dziecka. Typowym znakiem uczulenia jest wysypka skórna, szczególnie zlokalizowana na policzkach dziecka. Wyprysk może przekształcić się w suchą i chropowatą skórę. Objawom skórnym towarzyszy świąd, podobnie jak przy atopii. Oprócz dolegliwości skórnych, rodzice muszą zwrócić uwagę na duszności czy katar sienny. Reakcje mogą pojawić się po kilkunastu minutach od zjedzenia czekolady a nawet na drugi dzień, dlatego należy bacznie obserwować dziecko.

Katarzyna Antos