zatkane uszy

Alergia to nadgorliwa reakcja naszego organizmu na nieszkodliwy czynnik pochodzący ze środowiska. W wyniku kontaktu z alergenem następuje szereg reakcji aktywujący komórki tuczne, czyli mastocyty. Wydzielają one substancje służące do walki z patogenami, z których najważniejsza jest histamina. To właśnie ona jest odpowiedzialna za symptomy alergii, takie jak obrzęk, stan zapalny czy katar. Zatkane uszy to jeden z mniej typowych objawów uczulenia. Wynika z obecności komórek tucznych w uchu środkowym. Nieleczona dolegliwość prowadzi do poważnych infekcji.

Uczulać może nas bardzo wiele substancji. Pyłki, kurz, zarodniki pleśni, środki czystości czy różne pokarmy – lista alergenów jest bardzo długa. Typowe objawy alergii to wysypka, katar sienny, łzawienie oczu i kaszel. Uczulenie może jednak dawać mniej jednoznaczne objawy. Zatkane uszy, zawroty głowy, szumy w uszach czy zaburzenia słuchu mogą świadczyć o obecności w naszym otoczeniu czynnika, który nas uczula.

Alergia a zatkane uszy

Choć wydaje się, że uszy nie mają zbyt wiele wspólnego z reakcją alergiczną, w ich wnętrzu także znajdują się mastocyty. Komórki tuczne umiejscowione są w uchu środkowym i reagują na alergeny tak samo, jak te znajdujące się w innych częściach ciała. Pod wpływem wydzielanej przez mastocyty histaminy następuje obrzęk trąbki słuchowej, co doprowadza do jej zatkania przez płyn surowiczy. W następstwie pojawia się zapalenie ucha, które charakteryzuje się mocnym bólem i problemami ze słuchem. Płyn zalega w jamie ucha środkowego, stając się doskonałą pożywką dla bakterii, które mogą wywołać trudne do wyleczenia infekcje.

Objawy alergicznych problemów z uszami

Alergia może mieć negatywny wpływ na wszystkie elementy przewodu słuchowego. Ucho zewnętrzne pokryte jest delikatną skórą, która może spuchnąć i swędzieć. Często zdarza się, że uczulają nas perfumy rozpylane blisko uszu lub materiał, z którego zrobione są kolczyki czy inna biżuteria. Na kontakt z alergenem najgwałtowniej reaguje ucho środkowe, w którym pojawia się obrzęk. Opuchlizna powoduje wzrost ciśnienia w uszach, co daje uczucie pełności i sprawia ból przy dotykaniu. Tutaj też rozwijają się zakażenia bakteryjne, które mają w zatkanych uszach idealne warunki bytowania. Także ucho wewnętrzne pod wpływem reakcji alergicznej może ucierpieć, co skutkuje pogorszeniem słuchu. Ponadto problemom z uszami o podłożu alergicznym często  towarzyszy wydzielina i wrażenie dzwonienia w uszach.

Alergiczne zapalenie ucha u dzieci

zapalenie ucha

Uczulenie na alergeny wziewne i pokarmowe u dzieci często skutkuje rozwojem alergicznego zapalenia ucha. Dorosłych ta przypadłość dotyka wyraźnie rzadziej. Dzieje się tak, ponieważ u maluchów trąbka słuchowa jest krótka, szeroka i przebiega poziomo. Bakterie z nosa i gardła przedostają się więc do ucha z łatwością. Jeżeli dodatkowo uszy są spuchnięte w wyniku alergii, drobnoustroje znajdują doskonałe warunki rozwoju. Dzieci cierpiące na alergiczne zapalenie uszu mogą cierpieć także z powodu biegunek, wymiotów, zapalenia krtani i pogorszonego słuchu.

Zatkanie uszu spowodowane alergią – leczenie

Jeżeli problemy z uszami są spowodowane uczuleniem, efektywne jest jedynie unikanie alergenów, które wywołują u nas takie objawy. Aby stwierdzić, co nas uczula, musimy wykonać odpowiednie badania. Alergolog najpewniej skieruje nas na testy skórne, które wykażą, które czynniki są odpowiedzialne za te dokuczliwe symptomy. Następnie możemy poddać się odczulaniu, które stopniowo przyzwyczaja organizm do alergenu, dzięki czemu układ odpornościowy nie traktuje go jak wroga. Leczenie objawowe polega na podawaniu leków przeciwhistaminowych. Jeżeli na bazie obrzęków uszu rozwinęło się u nas bakteryjne zakażenie uszu, niezbędna będzie antybiotykoterapia. Zaleca się także stosowanie inhalacji z soli fizjologicznej.

Alergiczne zapalenie uszu – powikłania

Lekarze często próbują leczyć nawracające zapalenia uszu u pacjenta za pomocą standardowych metod. Polegają one na inhalacjach lub chirurgicznym usunięciu zmienionej tkanki. Niestety, jeżeli podłożem problemu jest alergia, metody te nie przyniosą trwałego efektu. Dopiero usunięcie alergenu z otoczenia chorego może pomóc na stałe poradzić sobie z dolegliwościami ze strony uszu. Rozpoznanie przyczyny zapalenia uszu jest istotne, ponieważ nieleczone schorzenie może prowadzić do trwałych uszkodzeń struktur związanych z przewodzeniem dźwięku. Jest to niebezpieczne zwłaszcza u dzieci, u których przewód słuchowy dopiero się kształtuje. Jeśli więc często miewamy problemy z uszami, których nie da się wyleczyć tradycyjnymi sposobami, zastanówmy się nad wizytą u alergologa.

Karolina Solga