powiększanie ust kwasem hialuronowym

Powiększanie ust kwasem hialuronowym to bardzo popularny zabieg estetyczny. Dzięki niemu można zniwelować asymetrię ust lub poprawić wygląd zbyt wąskich warg. Kwas hialuronowy naturalnie występuje w ludzkim organizmie, między innymi w tkance łącznej i ciele szklistym oka. Medycyna estetyczna wykorzystuje niezwykłe zdolności tego związku do wiązania wody. Dzięki zabiegom usta stają się nawilżone i jędrne, dzięki czemu wyglądają zmysłowo. Efekt zastosowania kwasu hialuronowego widoczny jest od razu. Czy przeciwwskazaniem do zabiegu z jego wykorzystaniem jest alergia?

W ludzkim organizmie kwas hialuronowy występuje w postaci soli sodowej. Występuje on w dużej ilości w naszej skórze, naczyniach krwionośnych i mazi stawowej. Podstawową funkcją tego związku jest wiązanie wody. Z wiekiem stężenie kwasu hialuronowego staje się coraz niższe, przez co nasze tkanki wiotczeją i tracą jędrność. Medycyna estetyczna stosuje go w celu odmłodzenia skóry czy wypełnienia zmarszczek. Panie coraz częściej decydują się także na powiększanie ust kwasem hialuronowym. Czy taki zabieg może wywołać reakcję alergiczną?

Kwas hialuronowy, czyli związek wiążący wodę

Kwas hialuronowy pod względem chemicznym jest glikozoaminoglikanem. To niezwykły biologiczny polimer, który występuje we wszystkich organizmach żywych. Co ciekawe, jego budowa jest taka sama u ludzi, ptaków, czy nawet bakterii. W naszym organizmie związek ten występuje w tkance łącznej, ciele szklistym oka, skórze, naczyniach krwionośnych i mazi stawowej. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać nawet 250 cząsteczek wody, dlatego występuje on w tkankach, które wymagają dużego nawilżenia. Aż połowa ilości hialuronianu znajduje się w skórze właściwej i przestrzeni międzykomórkowej. Nic dziwnego, że gdy z wiekiem dochodzi do spadku jego stężenia, nasza cera staje się mniej jędrna i pojawiają się na niej zmarszczki.

Zastosowanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy ze względu na swoje właściwości znalazł zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny. W okulistyce stosowany jest do produkcji płynów do soczewek kontaktowych i kropli do oczu. Wykorzystuje się go też w trakcie zabiegów chirurgicznych oczu, takich jak przeszczep rogówki. Ortopedzi wykorzystują go w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów. Hialuronian wstrzykuje się bezpośrednio do stawu, aby zmniejszyć ból podczas ruchu. Wiele lekarzy sięga po ten związek, aby wspomóc proces gojenia się ran, wrzodów skóry i oparzeń. W ginekologii używany jest w celu zmniejszenia stanu zapalnego oraz przyspieszenia regeneracji skóry po operacjach. Stosowany jest również w medycynie estetycznej. Wprowadza się go w głąb naskórka, aby poprawić elastyczność skóry i spłycić zmarszczki. Najpopularniejsze jest jednak powiększanie ust kwasem hialuronowym.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym – na czym polega?

kwas hialuronowy

Za pomocą kwasu hialuronowego usta możemy powiększyć, podkreślić ich kontur lub znieść asymetrię. Związek ten wiąże wodę w skórze właściwej, co gwarantuje jej jędrność i sprężystość. W syntetycznych wypełniaczach hialuronian ma postać żelu. Jego wstrzyknięcie w okolice ust daje efekt nawilżenia i zwiększenia objętości czerwieni wargowej. W efekcie nasze usta stają się większe, bardziej kształtne i ponętne. Do zabiegu należy odpowiednio się przygotować. Tydzień przed nim należy odstawić leki przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne. Dzień wcześniej nie możemy pić alkoholu. Pacjentki cierpiące na opryszczkę powinny poinformować o tym lekarza, aby mógł on wprowadzić profilaktykę przeciwwirusową. Powiększanie ust kwasem hialuronowym powinno być wykonane w sprawdzonej i zaufanej placówce medycyny estetycznej.

Alergia a powiększanie ust kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy bardzo rzadko powoduje reakcje alergiczne. Może tak się stać, jeżeli został wyprodukowany ze zwierzęcych tkanek. Dawniej hialuronian otrzymywano ze skóry rekina, gałek ocznych bydła lub grzebieni kogutów. Należało go oczyścić z innych biopolimerów, aby otrzymać czysty kwas hialuronowy. Jednak wyizolowany w taki sposób związek często wywoływał objawy uczulenia: opuchliznę czy zaczerwienienie. Z tego powodu głównym źródłem hialuronianu są obecnie szczepy bakterii z gatunku Streptococcus equi. Sam kwas hialuronowy jest związkiem występującym w naszym organizmie, dlatego nie wywołuje uczulenia. Jednakże do preparatów dodaje się małą domieszkę konserwantu, która niekiedy staje się przyczyną alergii. Bardzo rzadko po zabiegu powiększenia ust pojawia się silna reakcja, będąca swego rodzaju odrzuceniem implantu. Zazwyczaj zastosowanie dokładnie oczyszczonego preparatu z certyfikatem CE niweluje ryzyko wystąpienia alergii.

Karolina Solga