Życie z alergią

5 rzeczy związanych ze zdrowiem, o których powinna pamiętać każda kobieta

5 rzeczy związanych ze zdrowiem, o których powinna pamiętać każda kobieta

Nasz organizm przypomina skomplikowaną maszynerię, która gdy jest dobrze naoliwiona, działa bez zarzutu.  Gorzej, jak któryś z trybików się zepsuje, wówczas pojawia się spora awaria. Przedstawiamy 5 rzeczy związanych ze zdrowiem, o których powinna pamiętać każda kobieta.

Nadwaga sprzyja nowotworowi jajników i piersi

Czy wiesz, że nadmiar kilogramów jest szkodliwy dla twojego zdrowia ginekologicznego? Panie, które borykają się z otyłością, mają sporo tkanki tłuszczowej, która jest hormonalnie czynna. Wytwarza spore ilości estronu, hormonu należącego do grupy estrogenów.  Poszczególne estrogeny różnią się działaniem. Estron stymuluje komórki piersi oraz jajników do intensywnych podziałów komórkowych, co sprzyja nowotworzeniu.

Ból podczas seksu nie jest normalny

Jeśli seks jest dla ciebie bolesny, poszukaj źródeł problemu. Wiele kobiet rozmawia ze swoimi przyjaciółkami i słyszy, że to norma. Szacuje się, że co piąta kobieta podczas seksu odczuwa ból, jednak nic z tym nie robi. Tymczasem problem wymaga zgłoszenia ginekologowi. Może się bowiem okazać, że ból wynika ze stanów zapalnych w pochwie, które wymagają leczenia.  Może to być też symptom zmian nowotworowych, zrostów etc.

Śmierdzące skrzepy krwi podczas miesiączki świadczą o nieprawidłowościach

Jeśli podczas miesiączki widzisz na podpasce czarne, śmierdzące skrzepy krwi, zgłoś to ginekologowi. To może być jeden z objawów endometriozy, raka macicy etc. Takich rzeczy nie należy nigdy lekceważyć. W najlepszym wypadku śmierdzące skrzepy krwi świadczą o nieprawidłowościach w gospodarce hormonalnej.

Stres sprzyja cukrzycy oraz nadwadze

Gdy się stresujesz, twój metabolizm zwalnia, przez co przybywasz na wadze. Ponadto pod wpływem kortyzolu, zwanego też hormonem stresu, może pojawiać się insulinooporność, co może zakończyć się cukrzycą. Jeśli chcesz uniknąć kłopotów zdrowotnych, musisz nauczyć się radzić sobie ze stresem. Warto po ciężkiej pracy pójść z przyjaciółką na obiad i się wygadać. To niesamowicie uspokaja.

Kobiety z nadwagą częściej chorują na zespół policystycznych jajników

Jak wyżej wspomnieliśmy, tkanka tłuszczowa produkuje estron. On z kolei reguluje czynność jajników. W rezultacie przy nadmiarze estronu na jajnikach często pojawiają się cysty, jest ich całe mnóstwo. Zespół policystycznych jajników utrudnia zajście w ciążę, jej utrzymanie, a ponadto sprzyja powstawaniu ciemnego, zbędnego owłosienia na twarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *