Ciąża i dziecko

5 rzeczy, o których nie powinnaś zapominać podczas rozwodu

rozwód a dzieci

Rozwód to trudny czas dla wszystkich – małżonków, którzy postanawiają się rozstać oraz ich dzieci. W związku z tym, iż dorośli zawsze sobie jakoś poradzą, należy szczególną uwagę poświęcić dzieciom. Syn czy córka są tutaj najbardziej zagubieni. Przedstawiamy 5 rzeczy, o których nie powinnaś zapominać podczas rozwodu.

Dzieci to nie karta przetargowa

Nie możesz szantażować męża, że dzieci zostają przy tobie i jeśli zamieszka ze swoją kochanką, to nie będzie mógł ich widywać. Rozumiemy, że jest ci ciężko, najchętniej wyrwałabyś włosy z głowy swojej rywalki, ale żyjemy w cywilizowanym świecie. Oprócz odruchów, nie zawsze dobrych, mamy też własną wolę i sumienie. Dzieci są wasze, nie tylko twoje. One mają prawo do kontaktu z ojcem i matką. Nawet jeśli tato odchodzi do innej kobiety, nie powinny być nastawiane przeciwko niemu. To one ucierpią na waszych rozgrywkach. Jeśli chcesz zemścić się na niewiernym mężu, to powalcz o wysokie alimenty dla dzieci. To chociaż wyjdzie im na dobre.

Nie nastawiaj dzieci przeciwko ojcu

Nie opowiadaj im, że jest łajdakiem, zdrajcą, babiarzem. Przekazując im negatywne informacje na jego temat, krzywdzisz dzieci. One mają ogromny dylemat, bo muszą opowiedzieć się po jednej ze stron. Tymczasem kochają zarówno jego, jak i ciebie. Nie każ im wybierać, nie zmuszaj ich, aby ci współczuły z powodu rozwodu i nienawidziły twojego byłego męża równie mocno jak ty.

Pozwól na swobodne kontakty

Jeśli ojciec chce regularnie widywać dzieci, a one też tego pragną, nie zaogniaj sytuacji. On przestał być twoim mężem, ale zawsze będzie ich tatą. Dobrze dla ich rozwoju, pewności siebie i poczucia bezpieczeństwa, aby miały z nimi normalny kontakt. Niech zabiera je do siebie i na miasto, często odwiedza. Tobie to w niczym nie zaszkodzi, a dzieci będą szczęśliwe.

Nie przekupuj dzieci

Nie kupuj im droższych ubrań, zabawek, gier komputerowych tylko po to, aby nastawić je przeciwko ojcu i pokazać mu, że one są za tobą. On może przyjąć twoją strategię i kupić im jeszcze coś droższego. Dzieci potrzebują miłości, zainteresowania i waszej zgody co do ich wychowywania, a nie kolejnych kosztownych prezentów. W ten sposób uczycie swoje dzieci sztuki manipulacji. Musisz kupić mi nowego iPhone`a, bo bez niego zamieszkam z tatą, on robi mi lepsze prezenty.

Nie mów im, że ojciec ich już nie kocha

To największa krzywda, jaką możesz wyrządzić dziecku. W ogóle nie podważaj uczuć swojego męża do dzieci, nawet jeśli ten niespecjalnie się nimi interesuje. W ten sposób bowiem obniżasz ich poczucie własnej wartości. Nie chcesz przecież, aby twój dorosły syn miał problem, aby związać się z ukochaną kobietą, bo będzie czuł, że nie zasługuje na miłość, w końcu ojciec go nie kochał.