Ciąża i dziecko NAJNOWSZE

Jak kąpać niemowlę?

jak kąpać niemowlę

Początkujący rodzice stają przed wieloma wyzwaniami, dotyczącymi pielęgnacji dziecka. Jednym z nich staje się pierwsza kąpiel malucha. Jak kąpać niemowlę?

Niemowlę w kąpieli

Rodzice często obawiają się kąpania swojej pociechy. Poród był niemałym wyzwaniem, dziecko jest już na świecie, więc czas na jego pielęgnację.  Debiutanci, nie zawsze wiedzą jak mają to zrobić. Nie chcą niechcący skrzywdzić dziecka. Poradniki zasypują ich informacjami, na temat prawidłowej kąpieli dziecka. Jak się okazuje w praktyce, to nic trudnego. Kąpiel malucha może okazać się wspaniałą zabawą dla rodziców i ich dziecka. Z każdą kolejną kąpielą, młodzi rodzice nabiorą wprawy, co pozwoli im na czerpanie radości z wspólnie spędzonych chwil, podczas codziennej pielęgnacji ciała.

Jak kąpać niemowlę?

Na początku musimy wybrać miejsce, gdzie będziemy kąpać nasze niemowlę. Nie musimy kupować specjalnej wanienki, przynajmniej na razie, ponieważ jej rolę, doskonale spełni kuchenny zlew. Wystarczy odsunąć baterię i wyłożyć jego dno miękkim ręcznikiem. Maluch będzie miał niesamowitą frajdę podczas takiej kąpieli. Mała wanienka może zostać umieszczona w dużej wannie, co pozwoli nam na wspólną kąpiel z maluchem.

Następnie pora na uzupełnienie naszej wanienki wodą. Jej wysokość nie powinna przekraczać kilku centymetrów, w końcu będziemy kąpać niemowlę. Woda nie może być gorąca. Optymalna temperatura wody powinna wynosić 37 stopni. Rodzice zawsze sprowadzają temperaturę wody wewnętrzną stroną nadgarstka.

Po przygotowaniu wody, umieszczamy nasze niemowlę w kąpieli, podpierając jego plecy, szyję i głowę. Podczas mycia, cały czas trzymamy dziecko jedną ręką, a drugą swobodnie myjemy jego ciało. Najpierw delikatnie myjemy oczka, używając do tego płatków kosmetycznych. Kolejno przechodzimy do twarzy i szyi. Nigdy nie wsuwamy myjki czy płatków w otwory, myjemy te obszary, które są widoczne. Do pielęgnacji skóry wybieramy kosmetyki dla niemowląt, które nie powodują szczypania oczu i nie podrażniają wrażliwej skóry. Delikatnie, namoczoną myjką myjemy główkę dziecka, nie bojąc się ciemiączka. Ostrożny dotyk nie uszkodzi skóry głowy dziecka. Na sam koniec myjemy okolice narządów intymnych dziecka – zawsze w kierunku od przodu do tyłu, w stronę pupy niemowlęcia.

kąpanieCała kąpiel nie powinna być zbyt długa. Nie czekajmy więc, aż woda całkowicie wystygnie. Maluszka chwytamy w okolicach klatki piersiowej, wyciągamy z wody i owijamy ręcznikiem. Delikatnie i dokładnie osuszamy wszystkie fragmenty ciała dziecka, ponieważ wilgoć może prowadzić do odparzeń skóry. W ciało dziecka wmasowujemy oliwkę lub inny kosmetyk nawilżający, przeznaczony dla niemowląt. Nie zapominamy także o aplikacji maści na odparzenia. Umytego malucha ubieramy i przykrywamy kocykiem. Po udanej kąpieli pozostaje już czas tylko na zaśpiewanie kołysanki i udanie się w krainę kolorowych, dziecięcych snów.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 1 2