ABC alergii CHOROBY ALERGICZNE

Alergiczne zapalenie zatok

alergiczne zapalenie zatok

Zapalenie zatok większości kojarzy się z przeziębieniem. Schorzenie może mieć także podstawy alergiczne. Czym charakteryzuje się alergiczne zapalenie zatok?

Alergiczne zapalenie zatok

Gdy stan zapalny zatok często powraca i dokucza nam w codziennym życiu, warto zastanowić się nad przyczyną dolegliwości. Ciągły katar, ból zatok i zatkany nos może świadczyć o uczuleniu. Alergiczne zapalenie zatok jest dość powszechnym schorzeniem. Alergeny mogą podrażniać błony śluzowe nosa, tworząc stan zapalny. Pogarszają drożność zatok i całego układu oddechowego. W pierwsze kolejności, pacjenci zwykle nie łączą objawów z alergią. Jednak uczulenie może przyczynić się do wielu problemów zdrowotnych, również tych z zatokami.

Objawy

Objawy alergicznego zapalenia zatok są wynikiem nadwrażliwości śluzówki nosa na różne alergeny, które wdychamy wraz z powietrzem. Do najbardziej charakterystycznych objawów zaliczamy katar, obrzęk nosa i zatok, ból zatok oraz świąd nosa. Alergikom doskwierać może także uczucie zatkanego nosa oraz ból głowy. Alergiczne zapalenie zatok miewa postać sezonową lub całoroczną. W okresie wysokiego stężenia pyłków w powietrzu, objawy alergii mogą się nasilać. Całoroczna forma choroby może wynikać z obecności roztoczy kurzu domowego, pleśni czy sierści zwierząt. Alergik może mieć osłabiony węch. Przy postaci sezonowej najbardziej uciążliwy jest katar, kichanie i świąd nosa.

Leczenie alergicznego zapalenia zatok

zapalenie zatokPodstawą w leczeniu alergicznego zapalenia zatok jest unikanie alergenów. Alergicy powinni także omijać miejsca zwiększonej roślinności takie jak łąki, działki czy parki. Leczenie farmakologiczne polega na stosowaniu środków hamujących wydzielanie histaminy i obkurczających śluzówkę nosa. Na alergiczne zapalenie zatok sprawdzają się także leki przeciwzapalne w formie glikokortykosteroidów. Najważniejsze jest wcześniejsze ustalenie przyczyn problemu i postaci alergii, co ułatwi podjęcie decyzji na temat rodzaju leczenia.

Katarzyna Antos