Alergie pokarmowe GLUTEN NAJNOWSZE

Alergia na gluten czy celiakia? Jak rozpoznać chorobę?

gluten

Coraz więcej i częściej mówi się o glutenie. Ale nie każdy problem dotyczący tej substancji to alergia na gluten. Przyczyną kłopotów zdrowotnych może być także celiakia. Jak rozpoznać chorobę?

Alergia na gluten

Alergia na gluten jest reakcją uczuleniową na gluten obecny w pokarmach czyli białko zbożowe. Objawy alergii mogą pojawić natychmiast, po kliku minutach lub nawet kilku dniach po spożyciu. Dużą grupę uczulonych na gluten stanowią dzieci. Najbardziej charakterystycznymi objawami uczulenia są wymioty, biegunka, katar, pokrzywka, atopowe zapalenie skóry, skurcz oskrzeli a nawet wstrząs anafilaktyczny. Anafilaksja zwykle pojawia się przy bardzo silnej alergii, jako jej gwałtowny i ogólnoustrojowy objaw. Wraz z wiekiem można wyrosnąć z alergii na gluten. Leczenie polega na zastosowaniu diety eliminacyjnej, wykluczającej całkowicie produkty zawierające gluten, w tym pieczywo i makarony.

Celiakia

Celiakia jest chorobą na całe życie. Charakteryzuje się upośledzeniem wchłaniania wartościowych składników odżywczych, z przyjmowanych pokarmów. Organizm zaczyna słabiej pracować, co przekłada się na nasilenie objawów choroby. Objawy bywają bardzo dokuczliwe dla chorego. Pojawia się drażliwość, utrata łaknienia, przewlekłe biegunki czy wzdęcia. Na śluzówkach jamy ustnej można zaobserwować owrzodzenia. Celiakia powoduje utratę wagi, co może przyczynić się do zaburzeń rozwoju i wzrostu dziecka. Chorobę należy leczyć.

Jak rozpoznać chorobę?

Mimo podobnych objawów, można rozpoznać celiakię od alergii na gluten. W przypadku alergii, wystarczą testy alergiczne i typowe objawy takie jak zmiany skórne. Celiakia powoduje większą ingerencję, na cały organizm, więc objawy są silniejsze. Szczegółowe badania pozwalają na postawienie właściwej diagnozy. Alergia na gluten może minąć, ale celiakia zostanie z nami na całe życie. Leczenie jest podobne, ponieważ polega na zastosowaniu diety eliminacyjnej gluten z jadłospisu. Dieta bezglutenowa pozwala na lepszą prace organizmu, bez uciążliwych dolegliwości. Tego typu ścisła dieta musi być stosowana w przypadku celiakii przez cały czas, zaś przy alergii może być to dieta na określony czas. Celiakia jest chorobą autoimmunologiczną a nie alergią pokarmową.

Zdecydowanie więcej osób cierpi na alergię na gluten niż na celiakię, do które rozwoju przyczyniają się w dużej mierze czynniki genetyczne. Obydwa schorzenia są uciążliwe, ze względu na obecność glutenu w wielu produktach oraz objawy towarzyszące. Alergicy czy chorzy na celiakię muszą unikać glutenu, bo tylko w ten sposób mogą normalnie funkcjonować.

Katarzyna Antos