Alergia u dzieci KĄCIK RODZICA

Jak wychować dziecko w 2016?

wychowanie

Wychowanie dziecka to niezwykle ważna kwestia. Wraz z biegiem lat zmieniają się teorie dotyczące rodzicielstwa. Co czeka nas w 2016 roku? Jak wychować dziecko w obecnych czasach?

Wychować jak najlepiej

Bezstresowe wychowanie to już przeszłość, tak samo jak modne jeszcze niedawno rodzicielstwo helikopterowe. Rolą rodziców czy opiekunów jest przekaz danych zachowań. To właśnie rodzice mają wpływ na kształtujące się zmiany w zachowaniu i osobowości dziecka. Dlatego mówimy, że to jacy jesteśmy i jak postępujemy, warunkuje wszystko, co wynieśliśmy z domu rodzinnego. W historii wychowania znajdziemy rożne teorie dotyczące relacji dziecka z rodzicem. Dawne ideały wychowania dziś odchodzą do lamusa. Zastępują je nowe trendy i myśli, które podsuwają nam pedagodzy i psychologowie. Jak dzisiaj wygląda proces wychowania i czy następujące zmiany rzeczywiście są konieczne?

Swoboda i wolna ręka

W teorii wychowania odnajdziemy autorytaryzm czy kontrolę rodzicielską nad wszelkimi decyzjami i postępkami. W roku 2016 zupełnie od tego odchodzimy, stawiając na swobodę. Dziecko samo może decydować o tym na jakie zajęcia dodatkowe chce uczęszczać, a rodzic ma wszelkie decyzje akceptować. Dzięki temu nasze pociechy uczą się samodzielności i odpowiedzialności. Takie cechy są potrzebne w dorosłym życiu, więc trend jest jak najbardziej zrozumiały. Rodzice mają bowiem skłonność do nadopiekuńczości i narzucania dziecku pewnych decyzji. Takie wychowanie powoduje często konflikt zdolności z chęciami. Maluch spełnia plany rodziców, które niekoniecznie są zgodne z jego zainteresowaniami. A przecież szczęśliwe dziecko, to spełniony człowiek, więc nie warto zmuszać.

Wykształcona niania

dziecko

Tutaj powracamy nieco do dawnych czasów, kiedy niania lub guwernantka była osobą wykształconą, znającą dobre maniery oraz języki obce. Oczywiście częściej spotykaliśmy opiekunki, które mimo braku odpowiedniej szkoły, przez pokolenia opiekowały się dziećmi, jednocześnie je wychowując. W okresie współczesnym niania była raczej sąsiadką z domu obok, która okazjonalnie zajmowała się dziećmi. Zawsze była to sprawdzona osoba lub znajoma rodziny. Dziś nieco bardziej czujnym okiem spoglądamy na opiekunki. Osoba na takim stanowisku musi mieć właściwe wykształcenie, najlepiej pedagogiczne oraz nieskończone pokłady kreatywności. Nianie są sprawdzane przez rodziców, spośród których wielu decyduje się nawet na stały monitoring w domu. Nic dziwnego, że obawiamy się o bezpieczeństwo swoich pociech.

Trendy w wychowaniu mogą się zmieniać, ale tylko od nas zależy jakie metody wykorzystamy w swoim życiu. Każdy rodzic powinien przede wszystkim skupić się na prawidłowym rozwoju dziecka oraz przekazie takich wartości i zasad, które będą towarzyszyć mu przez całe życie, czyniąc go coraz lepszym człowiekiem.

Katarzyna Antos

Komentarze

Aga Bur

6 lat temu

ja swoje córki staram się wychować w myśl RB. nie jest to wbrew pozorom wychowanie bezstresowe, uczę swoje córki odpowiedzialności, samodzielności a przede wszystkim o czym chyba się zapomina w pędzie dzisiejszego życia słucham i rozmawiam z nimi, przytulam i mówię, że je kocham. chcę by wyrosły na pewne siebie kobiety i nigdy nie czuły się gorsze z powodu swojej choroby.

Komentarze są wyłączone.