KUCHNIA ALERGIKA Życie z alergią

Rozgrzewające przyprawy, które uczulają

chili

Zimową porą wykorzystujemy przyprawy i produkty, które rozgrzewają nasze ciało. Potrawy smakują z ich dodatkiem wyśmienicie, jednak niektóre z nich są zagrożeniem dla alergików. Które przyprawy mogą wywołać reakcje alergiczne?

Aromatyczne przyprawy na zimę

Gdy za oknem pada śnieg a mróz skrzypi pod butami podczas zimowych spacerów, organizm potrzebuje określonych produktów aby się rozgrzać. Nasza dieta powinna zimą wyglądać nieco inaczej niż latem, ponieważ organizm ma inne zapotrzebowanie. W letnie dni sięgamy po lekkie serki i jogurty, ale zimą powinniśmy postawić na kasze, produkty pełnoziarniste i ciepłe zupy. Takie dania dostarczą nam niezbędne składniki odżywcze oraz energię. Nie możemy zapominać o przyprawach, które nie tylko nadają smak potrawom, ale wzmacniają ich walory odżywcze. Przyprawy bywają przyczyną alergii, więc należy uważać na ich stosowanie.

Imbir

Imbir to roślina, której kłącze wykorzystuje się zarówno w gastronomi, kosmetologii czy medycynie. Przyprawa jest uznawana za afrodyzjak. Znajdziemy ją w curry oraz innych wschodnich mieszankach. Imbir można jeść na surowo, bądź stosować jako dodatek do herbaty, różnych dań czy nawet alkoholi. Zawiera dużą ilość olejków eterycznych, przez co jego smak jest wyrazisty, lekko gorzki i piekący. Jako roślina, może wywoływać objawy alergii wziewnej ale również pokarmowej. Sam zapach może podrażnić nos czy gardło. Mimo możliwości wystąpienia alergii, imbir ma działanie rozgrzewające oraz przeciwzapalne. Imbir doskonale sprawdza się w przypadku mdłości.

Goździki

Goździki również zajmują ważne miejsce w kuchni, szczególnie zimą. Mają piekący smak, który zawdzięczamy olejkom. Doskonale rozgrzewają przewód pokarmowy, dlatego stanowią dodatek do ciast, herbat czy kompotów. Alergia na goździki może pojawić się zarówno u dzieci jak i osób dorosłych. Uczulenie na przyprawy związane jest często wykonywanym zawodem. Osoby mające styczność na co dzień z intensywnymi aromatami, są bardziej narażone na problemy astmatyczne.

Chili

chili

Chili to ostry rodzaj papryki. Jej moc zapewnia kapsaicyna, która jest wykorzystywana przy produkcji gazu pieprzowego. Jej zbyt wysokie stężenie w organizmie powoduje podobne objawy, jak po kontakcie z gazem. Podrażnienie błon śluzowych czy trudności z oddychaniem, to niektóre z objawów alergii na papryczkę chili. Osoby na nią uczulone powinny ostrożnie podchodzić do orientalnych dań, do przyprawiania których często używa się chili. Uczuleni mogą także doświadczyć reakcji skórnych, dlatego lepiej nie dotykać papryczek.

Katarzyna Antos