znieczulenie podczas porodu

Poród to bez wątpienia bolesne i zarazem wyjątkowe doświadczenie dla kobiety. Perspektywa bólu często przeraża przyszłe matki, więc te, decydują się na znieczulenie podczas porodu.

Znieczulenie

Znieczulenie zewnątrzoponowe to najskuteczniejsza metoda na ból podczas porodu. Środek znieczulający aplikuje się w dolnym odcinku lędźwiowym. Efektem zastrzyku jest zmniejszenie odczuwania bólu od pasa w dół, co nie wpływa na zaburzenie świadomości kobiety w trakcie porodu. Znieczulenie jest podawane przez cewnik. Już po 20 minutach, przyszła mama może zauważyć zniwelowanie bólu. Cały efekt utrzymuje się przez 2 godziny. W ciągu porodu, można podać lek kilkakrotnie.

Znieczulenie podczas porodu – tak czy nie?

Na życzenie pacjentki,można podać znieczulenie w trakcie porodu siłami natury. W niektórych przypadkach,sam lekarz czy położna może zaproponować takie rozwiązanie. Zwykle stosuje się je przy przedłużającym się porodzie,kiedy kobiecie brakuje już sił. Wskaźnikiem do podjęcia takich kroku będzie także rozwiązaniem przez cesarskie cięcie czy inne medyczne przyczyny. Odczuwany przez kobietę ból porodowy może wywołać atak padaczki lub astmy, więc także takie aspekty należy wziąć pod uwagę. Przy porodzie naturalnym, znieczulenie można podać przy odpowiednim rozwarciu szyjki macicy,które wynosi 2-4 cm. W późniejszej fazie porodu, podanie środka znieczulającego może niekorzystnie wpłynąć na fazę parcia. Lekarz może wtedy odmówić podania znieczulenia. Dawka leku nie oddziałuje na dziecko, więc jest bezpieczna dla jego zdrowia. Substancje nie przenikają do krwi matki, więc po urodzeniu dziecka, można swobodnie karmić je piersią. Znieczulenie tego typu nie otumania, a niweluje ból nawet do 100%, co zapewnia komfort podczas rodzenia i tuż po porodzie. Może przyspieszyć poród. Kobieta, która zdecyduje się na znieczulenie, będzie mniej zmęczona.

Ale znieczulenie ma także swoje wady, z którymi warto się zapoznać. Jak przy innych środkach farmakologicznych, także tutaj występuje ryzyko powikłań. Lek podany zbyt szybko, może spowolnić akcję porodową. Ciśnienie krwi matki oraz dziecka, po podaniu środka, może ulec zmianie. Organizm każdej kobiety może inaczej zareagować na środek znieczulający. Zdarza się, że szybko przestaje on działać lub nie daje żadnych efektów. Możliwe jest także osłabienie skurczy macicy, wtedy kobiecie podaje się oksytocynę. Po porodzie, panie mogą odczuwać bóle pleców oraz głowy. Dużą wadą znieczulenia jest wysoki koszt. W szpitalach, bezpłatnie znieczulenie podaje się tylko w określonych przypadkach medycznych.

poródKażda kobieta ma inny próg bólu. Poród jest dla wielu z nich momentem, którego się obawiają, dlatego w czasie ciąży warto skonsultować się z lekarzem czy położną, którzy pomogą nam w podjęciu decyzji o aplikacji znieczulenia. W przypadku niektórych chorób, taka forma zniwelowania bólu jest konieczna,o czym lekarz wcześniej poinformuje pacjentkę.

Katarzyna Antos