zmiany w 2017

Kolejny rok przynosi zmiany w wielu kwestiach, które dotyczą także rodziców. Wychowanie i edukacja dzieci to jeden z ważniejszych punktów. Co takiego ulegnie zmianie w nowym roku 2017? Co powinni wiedzieć rodzice?

Same zmiany, czyli witamy 2017

Dla wielu osób rok 2017 będzie przełomowy. Wiele zmian czeka rodziców, ponieważ polski rząd postanowił zrewolucjonizować pewne kwestie, zarówno w sferze społecznej, zdrowotnej, finansowej czy edukacyjnej. Urodzeni w 2017 z pewnością zyskają, przynajmniej w kwestii bezpłatnych szczepień. Jedną z największych zmian jest likwidacja gimnazjów i powrót do systemu nauki szkoły podstawowej sprzed dwóch dekad. Rodziców z pewnością czeka wiele wyzwań, ale miejmy nadzieję, że przywilejów także. Co się zmieni? Na co mogą liczyć rodzice?

Zasiłek pielęgnacyjny

Rodzice i opiekunowie, których dziecko urodzi się z upośledzeniem lub nieuleczalną chorobą, w 2017 roku, będą mogli otrzymać jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tysięcy złotych. Wokół ustawy „Za życiem” krąży wiele kontrowersji, szczególnie w kręgach osób, które mają styczność z niepełnosprawnymi dziećmi. Czy dodatkowe 4 tysiące coś zmienią? Okaże się już wkrótce. Zasiłek pielęgnacyjny, który rodzice otrzymują na opiekę nad chorym dzieckiem wrośnie. Będzie to kwota wysokości 1406 złotych. Zmiany są uwarunkowane wzrostem płacy minimalnej i według obietnic rządu, wysokości świadczeń tego typu mają sukcesywnie wzrastać.

Likwidacja gimnazjum

Od 1 września 2017, uczniowie którzy do tej pory uczęszczali do gimnazjów, rozpoczną lub będą kontynuowali naukę w kolejnych klasach szkoły podstawowej. W tym celu, samorządy muszą przekształcić budynki gimnazjów w podstawówki lub licea. Reforma edukacji obejmuje 8 klas szkoły podstawowe, 5-letnie technika, 4-licea oraz 2-letnie szkoły branżowe, które będą działać na takich samych zasadach, jak obecne szkoły zawodowe. Wielkie zmiany zarówno dla uczniów, rodziców, gmin i nauczycieli. Nauka w szkole podstawowej będzie kończyła się 2-dniowym egzaminem z takich przedmiotów jak język polski,matematyka, język obcy oraz historia. Do tej pory, uczniowie zdawali egzamin gimnazjalny. Reforma ma poprawić poziom kształcenia oraz integrację uczniów. Rodzice mogą także liczyć na to, że ich pociechy będą wcześniej wracać z zajęć lekcyjnych.

Szczepienie przeciw pneumokokom

Już od 1 stycznia 2017, nowo narodzone dzieci będą poddane bezpłatnemu szczepieniu przeciw pneumokokom. To jedna z ważniejszych zmian w służbie zdrowia. Do tej pory szczepienie było płatne i nieobowiązkowe, choć zalecane przez lekarzy. Nie każdego rodzica było stać na to, by zapewnić dziecku ochronę przed pneumokokami. Od nowego roku, ochrona zdrowia dziecka będzie więc lepsza i bardziej dostępna.

Prawa kobiet w ciąży

dzieciPrawa kobiet w ciąży także ulegną zmianie. Od połowy 2017 roku, przepisy dotyczące pracy kobiet ciężarnych zmienią się z korzyścią dla przyszłych matek. Zmieni się czas pracy oraz wykaz zawodów i obowiązków, które są zabronione lub muszą być ograniczane w czasie ciąży. Nowelizacja ustawy wejdzie w życie w maju 2017 roku, więc warto śledzić informacje na ten temat.

Katarzyna Antos