zespół HELLP

Zespół HELLP jest zespołem objawów, które mogą pojawić się u ciężarnej kobiety. Wciąż niewiele wiadomo na jego temat. Jak go rozpoznać i czy można mu zapobiec?

HELLP syndrome

HELLP syndrome jest określany jako ciężkie powikłanie stanu przedrzucawkowego. Składa się na nie szereg objawów, do których zaliczamy niedokrwistość hemolityczną, podwyższone poziomy enzymów wątrobowych oraz małopłytkowość. Sama nazwa schorzenia pochodzi od pierwszych liter charakterystycznych objawów. Zespół został opisany przez Louis’a Weinsteina w 1982 roku. Pojawia się tylko u niektórych kobiet w ciąży, nawet mimo niestwierdzonego stanu przedrzucawkowego. Zespół HELLP może pojawić się w trakcie ciąży, jak i po porodzie. Często bywa zbyt późno rozpoznany lub źle zdiagnozowany. Lekarze mylą go z żółtaczką, zakrzepowym zapaleniem żył czy zapaleniem pęcherzyka żółciowego. Typowe objawy schorzenia to obrzęki, zaburzenia widzenia, białkomocz i podwyższone ciśnienie krwi. Kobiety w ciąży skarżą się wtedy na tkliwość brzucha, osłabienie, nudności, wymioty i bóle głowy. Na rozwój choroby najbardziej narażone są panie po 25. roku życia, białej rasy oraz ciąże mnogie.

Rozpoznanie

Trudno wykryć zespół HELLP. Tylko odpowiednia ilość badań oraz wnikliwa obserwacja lekarska są w stanie pomóc we właściwej diagnostyce. Istotne jest badanie krwi, które każda kobieta w ciąży powinna wykonywać raz w miesiącu, podczas lekarskich wizyt kontrolnych. Schorzenie najczęściej objawia się w 3 trymestrze ciąży lub do 48 godzin po porodzie. Przy podejrzeniu stanu chorobowego, pacjenta powinna pozostać pod obserwacją lekarską, ponieważ nawet na tydzień po urodzeniu dziecka mogą wystąpić objawy HELLP. W przypadku stwierdzenia syndromu, poród odbywa się przez cesarskie cięcie, choć w niektórych przypadkach kobiety rodzą także w sposób naturalny. Syndrom HELLP niesie ryzyko komplikacji ciąży i przyszłego rozwoju dziecka, dlatego powinien być szybko rozpoznany. Lekarze wciąż szukają przyczyny choroby, co uniemożliwia działania zapobiegawcze. Nie można zapobiec jego pojawieniu się.HELLP syndrome

Leczenie HELLP

W przypadku, gdy HELLP zagraża życiu matki i dziecka, a objawy nasilają się, lekarz może zlecić przerwanie ciąży. Bezpieczeństwo zdrowia i życia jest wówczas najważniejsze. W niektórych przypadkach, już w trakcie trwania ciąży podaje się dziecku sterydy, przygotowując je na poród. Ma to na celu wspomaganie rozwoju płodu. Do samego porodu, przyszła mama powinna dużo odpoczywać i być pod stałą kontrolą lekarza prowadzącego. W przypadku zmniejszającej się ilości płytek krwi, wskazana jest transfuzja.

Katarzyna Antos