zachłyśnięcie przy wymiotach

Opieka nad dzieckiem wiąże się z szybkimi reakcjami w różnych sytuacjach. Opiekunowie powinni znać zasady pierwszej pomocy, by móc takowej udzielić dziecku w nagłej sytuacji. Zachłyśnięcie przy wymiotach jest jedną z takich sytuacji, która stwarza zagrożenie dla zdrowia. Jak pomóc dziecku?

Zachłyśnięcie

Zachłyśnięcie czy zakrztuszenie u dziecka to poważny problem. Zablokowanie dróg oddechowych uniemożliwia swobodny przepływ powietrza. W konsekwencji dziecko zaczyna się dusić. Skutkiem takiej reakcji organizmu, może być niedotlenienie mózgu a nawet śpiączka. Brzmi poważnie? Niestety to wszystko jest możliwe, a rodzice są narażeni na takie sytuacje. W skrajnych sytuacjach, zachłyśnięcie grozi śmiercią dziecka. Tchawica dziecka ma bardzo małą średnicę, wynosi ona zaledwie 7 mm, dlatego nie trudno o zadławienie czy zakrztuszenie.

Zachłyśnięcie przy wymiotach

Rodzice zazwyczaj panikują, gdy ich pociecha zaczyna wymiotować. W przypadku małych dzieci, istnieje ryzyko zachłyśnięcia,dlatego ważna jest szybka reakcja i udzielenie pierwszej pomocy. Dziecko może wymiotować z powodu zatrucia pokarmowego czy choroby. Resztki pokarmowe mogą zablokować drogi oddechowe malucha, więc ważne jest postępowanie w przypadku takiej nagłej sytuacji. Rodzice powinni zachować wtedy spokój i trzeźwy umysł. Gdy nasze dziecko zacznie wymiotować, absolutnie nie zostawiajmy go samego. Cały czas kontrolujmy sytuację, zadbajmy, by dziecko było w odpowiedniej pozycji, najlepiej na boku, z głową przechyloną w dół. Przy wymiotach dziecko może się szybko odwodnić, więc należy podawać mu płyny, by nie dopuścić do takiej sytuacji.

Pierwsza pomoc przy zachłyśnięciu dziecka

Gdy dziecko zakrztusi się wymiocinami najlepiej wezwać szybko pogotowie ratunkowe, ale zanim pomoc do nas dotrze, musimy zając się pociechą. Dzieci poniżej 1. roku życia układamy na przedramieniu, twarzą do dołu. Dłonią przytrzymujemy klatkę piersiową dziecka, drugą zaś, uderzamy między jego łopatkami. U starszych dzieci, pierwsza pomoc wygląda nieco inaczej. Maluchy powyżej 1. roku życia układamy w poprzek ud i przekładamy przez kolano. Jego głowa ma zwisać w dół. Tutaj także uderzamy energicznie dłonią,między łopatkami dziecka. Dzięki temu wymiociny mogą przedostać się przez tchawicę. Powstałe ciśnienie generuje większy kaszel, co pozwala na udrożnienie dróg oddechowych. U kilkuletnich dzieci, stajemy za poszkodowanym, pochylamy je do przodu i uderzamy między łopatki. pierwsza pomocSkuteczny może okazać się także chwyt Heimlicha, który polega na opleceniu rękoma klatki piersiowej i uciskaniu pięści w stronę mostka. Taki chwyt pozwala na pozbycie się ciała obcego z dróg oddechowych. Przy udzielaniu pierwszej pomocy absolutnie nie łapiemy dziecka za nóżki, co mogłoby się skończyć uszkodzeniem niewykształconych do końca stawów biodrowych czy układu nerwowego.

Zachłyśnięcie przy wymiotach wymaga udzielenia natychmiastowej pomocy. Niebezpieczeństwo jest duże, dlatego rodzice powinni być czujni. Znajomość zasad pierwszej pomocy może uratować życie, więc taką wiedzę powinien posiadać każdy z nas.

Katarzyna Antos