MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Z etykietą „bezglutenowe” – czyli jakie?


Z etykietą "bezglutenowe" - czyli jakie?

Nie tylko producenci czy restauratorzy mają problem z określeniem co jest produktem bezglutenowym w ich ofercie, a co nie. Zasady etykietowania co kilka lat zmieniają się dla naszego bezpieczeństwa.

Gluten jest główną przyczyną choroby trzewnej, która występuje, gdy naturalny system immunologiczny reaguje nadmiernie na gluten, atakując błony śluzowe jelita cienkiego.

Problemy jelit, zaburzające ich sprawne funkcjonowanie nie pozwalają naszemu organizmowi wchłonąć potrzebnych składników odżywczych.

Ads code goes here

Nie wszyscy cierpiący na celiakię czy inne nietolerancje lub alergie na gluten mają ich świadomość – nie wszyscy bowiem odczuwają bezpośrednie objawy, ale kiedy już je mają to zwykle związane są z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego – refluksem, bólami brzucha, wzdęciami czy biegunkami.

U niemowląt symptomem nietolerancji mogą być częste wymioty i zahamowanie wzrostu oraz rozwoju.

Mimo braku objawów w organizmie może nasilać się wciąż uszkodzenie jelit i rosnąć ryzyko powikłań w długim okresie. Dla osób z celiakią, która może się różnić od nadwrażliwości na gluten, specjalistyczne zalecenia żywieniowe musi dobrać lekarz.

Co jest naprawdę bezglutenowe?

Z etykietą "bezglutenowe" - czyli jakie?Tak naprawdę gluten występuje w specyficznych białkach, które występują naturalnie w pszenicy, ale sam termin “gluten” jest powszechnie używane w odniesieniu do białek występujących naturalnie także w życie, jęczmieniu i mieszance ich ziaren jako szkodliwych dla zdrowia osób chorych na celiakię. A jedynym sposobem leczenia tego schorzenia jest utrzymywanie przez całe życie diety bezglutenowej.

Dlatego właściwe oznaczenie produktów spożywczych na sklepowych półkach jest dla nich bardzo istotne.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij