Świnka morska dla alergika

Świnka morska dla alergika

Zajmowanie się zwierzątkiem bardzo dobrze wpływa na rozwój dziecka. Co jednak zrobić z gryzoniem, gdy w rodzinie występuje alergia? Czy świnka morska to odpowiednie zwierzątko dla alergika?

Jaki gryzoń uczula najczęściej?

Świnki morskie to miłe i sympatyczne gryzonie, łatwe w utrzymaniu i hodowli. Niestety, okazuje się, że te niepozorne zwierzątka najczęściej powodują reakcje alergiczne. Aż u 59% alergików po kontakcie ze świnką morską występują objawy uczulenia. Nawet bezwłosa odmiana świnek (tzw. Skinny) nie gwarantuje, że alergia się nie pojawi.

Co uczula u świnek morskich?

W przypadku każdego zwierzęcia alergeny występują nie tylko w sierści,ale przede wszystkim w moczu, ślinie i naskórku. Powodują to konkretne białka, a także feromony, które są czynnikami uczulającymi. Szczególnie silnie uczulają świnki morskie, u których znajdują się alergeny Cav p I i Cav p II.

Dodatkowym czynnikiem uczulającym w przypadku świnek jest sianko, które gryzonie jedzą oraz trociny, którymi należy wykładać ich klatkę. Kontakt z nimi również może prowadzić do wystąpienia objawów alergii, nawet jeśli u alergika nie występuje uczulenie na świnkę morską.

Czy świnka musi zniknąć?

Wiele osób pozbywa się z domu świnek morskich, zarówno profilaktycznie, jak i w momencie, gdy u któregoś z domowników aktywuje się alergia. Tak naprawdę usuwanie gryzoni wcale nie jest koniecznością.

Dziecko, nawet z alergią, może zadbać o zwierzątko, nie ponosząc przy tym szkody na zdrowiu. Dzięki temu nabierze przekonania, że alergia to nie wyrok, który będzie na nim ciążył przz całe życie, a przypadłość, która po prostu wymaga od niego więcej ostrożnościi odpowiedzialności.

Komentarze

 • napisał(a) miesiąc temu:

  Polecam świnki długowłose bo tak mocno nie uczulają .

 • napisał(a) jakiś czas temu:

  Mam alergię straszną a sama sprzątam i swinka jest u mnie w pokoju ale się przyzwyczaiłam i biorę tabetlki xdd

 • napisał(a) jakiś czas temu:

  Moja mama jest uczulona na świnkę. Ma zatkany nos cały czas. Nie bierze jednak świnki na ręce, nie głaszcze jej, nie sprząta w klatce tylko czasami na nią popatrzy. Prosiaczek stoi w innym pomieszczeniu i to na następnym piętrze. Ale dzięki temu artykułowi dowiedziałam się jeszcze więcej na temat tej alergii. Dziękuję i pozdrawiam! :)

 • napisał(a) jakiś czas temu:

  A ja mam w d.....pie moją alergię i mam świnkę.

 • napisał(a) jakiś czas temu:

  Bardzo ważną informacją nie poruszoną w tekście jest fakt iż ciągłe narażenie na alergeny alergika w tym przypadku na mieszkanie pod jednym dachem ze świnką jest bardzo duże prawdopodobieństwo powstania astmy co oznacza kalectwo do końca życia także wybór należy do was...

 • napisał(a) jakiś czas temu:

  Bardzo przydatny artykuł, lecz u mnie, jest gorzej. Mam bardzo silną alergię skórną, a lekarz wręcz nie godzi się na posiadanie świnek, czy innych gryzoni. To było moje największe marzenie posiadać takiego zwierzaka, lecz rzeczywistość, jest inna.

 • napisał(a) jakiś czas temu:

  mysle ze swinka morska nadaje sie dla alergika ,bo mozna sie odpornic i przyzwyczaic

 • napisał(a) jakiś czas temu:

  ciekawy artykuł

Dodaj komentarz