Astma oskrzelowa - wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Alergiczne pchle zapalenie skóry u zwierząt

Astma ta jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych, w której uczestniczy wiele komórek i substancji przez nie uwalnianych.

Przewlekłe zapalenie jest przyczyną nadreaktywności oskrzeli, prowadzącej do nawracających epizodów świszczącego oddechu, duszności, ściskania w klatce piersiowej i kaszlu, występujących głównie w nocy i nad ranem. Epizodom tym zwykle towarzyszy rozlana obturacja oskrzeli o zmiennym nasileniu, często ustępująca samoistnie lub pod wpływem leczenia.

Objawy astmy

Świszczący oddech u dzieci, szczególnie u dzieci z atopią wskazuje na rozwój astmy. Głównym czynnikiem wywołującym chorobę jest alergia. U dzieci chorych na astmę często występuje atopowe zapalenie skóry AZS oraz alergiczny nieżyt nosa ANN.

Okresowość napadów duszności jest zasadniczą cechą astmy oskrzelowej.

Najczęstszymi, nawracającymi objawami są:

 • świszczący, furczący oddech
 • duszności
 • kaszel (często występuje w nocy i nad ranem)
 • kaszel po wysiłku fizycznym
 • uczucie ciężkości w klatce piersiowej
 • zmęczenie

Rodzaje astmy

Astmę dzielimy na:

 • astmę kontrolowaną
 • astmę częściowo kontrolowaną
 • astmę niekontrolowaną
 • astma epizodyczną
 • astma przewlekłą łagodną
 • astma przewlekłą umiarkowaną
 • astma przewlekłą ciężką

Jak powstaje skurcz oskrzeli?

Kaszel, wydzielina, obrzęk błony śluzowej takie objawy często idą w parze ze skurczem oskrzeli. Po zadziałaniu bodźca następuje skurcz oskrzeli, wynikiem tego jest uwalnianie się mediatorów (leukotrieny, histamina, tryptaza, prostaglandyna ) reakcji zapalnej z tzw. komórek tucznych.

Objawy wczesnej reakcji astmatycznej ( to taka, która występuje natychmiast po zadziałaniu bodźca) ustępują po 1-3 godzinach. U Pacjentów z późną reakcją, objawy pojawiają się po 4- 7 godzinach i kończą się po upływie 24-48 godzin.

Podczas ataku dochodzi do znacznego zmniejszenia przepływu powietrza w oskrzelach.

Jakie czynniki wyzwalają ataki astmy?

Astma jest chorobą zmienną i łatwo wyzwalana przez czynniki specyficzne i niespecyficzne.
Typowy atak astmy charakteryzuje się uczuciem ciężaru w klatce piersiowej, pojawia się świst i duszność przy oddychaniu. Napadowi towarzyszy suchy kaszel.

Czynniki, jakie mogą wpływać na zaostrzenia astmy:

 • infekcje wirusowe lub bakteryjne
 • wysiłek fizyczny
 • alergeny
 • dym tytoniowy
 • zimne powietrze
 • niektóre leki ( aspiryna, beta-blokery)
 • spaliny samochodowe
 • śmiech
 • czynniki zawodowe

Czym leczy się astmę?

Oczywiście nigdy sami nie włączamy leków, konieczna jest konsultacja lekarska. To lekarz zleca różne badania (np. spirometrię), które pozwalają na zweryfikowanie czy to aby na pewno astma.

 • Leki „na żądanie” – zażywane w trakcie napadu
 • Leki kontrolujące astmę

Przeciwzapalne sterydy wziewne
Leki antyleukotrienowe
Objawowe, długo działające beta-mimetyki (LABA)
Inne ksantyny
Kromony

Leki „na żądanie” (SABA)
SABA – krótko działające beta-mimetyki
Leki ratunkowe stosowanie w napadzie duszności
Działają rozkurczowo na oskrzela
Forma podania – wziewna

Leki kontrolujące astmę
Sterydy wziewne (ICS lub wGKS)
ICS – leki przeciwzapalne
Hamują cytokinowy tor zapalenia, nie hamują leukotrienów
Zażywane najczęściej 2 x dobę
Forma podania – wziewna

Leki antyleukotrienowe LTRA
LTRA – leki przeciwzapalne, kontrolujące
•Hamują leukotrieny w górnych i dolnych drogach oddechowych
•Zażywane 1 x dobę (montelukast) i 2 x dobę (zafirlukast)
•Forma podania – doustna (tabletka)

Leki długodziałające LABA
LABA – leki objawowe, rozszerzające oskrzela
•Działanie przedłużone do 12 godzin
•Zażywane najczęściej 2 x dobę
•Brak właściwości przeciwzapalnych
•Forma podania – wziewna

Preparaty łączone
Połączenie ICS i LABA w jednym inhalatorze,
•Działanie przeciwzaplane na cytokiny i rozszerzająco na oskrzela
•Forma podania – wziewna

Ksantyny
Mają słabe działanie przeciwzapalne i większe rozkurczowe
Forma podania – doustna (tabletka)

Co mówią wytyczne o leczeniu astmy?

Astma, niezależnie od stopnia ciężkości, jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych
Zapalenie dróg oddechowych wiąże się z nadreaktywnością oskrzeli, ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe i objawami klinicznymi ze strony układu oddechowego.

Zapalenie dróg oddechowych powoduje ograniczenie przepływu powietrza poprzez cztery różne mechanizmy: ostry skurcz oskrzeli, obrzęk ściany oskrzeli, przewlekłe tworzenie czopów śluzowych i przebudową ściany oskrzeli.

Najsilniejszym wykrywalnym czynnikiem usposabiającym do wystąpienia astmy jest atopia, czyli wytwarzanie nadmiernej ilości przeciwciał klasy IgE w odpowiedzi na pospolite alergeny środowiskowe
Uznanie astmy za chorobę zapalną ma wpływ na rozpoznawanie, prewencję i leczenie tej choroby.

Czy z astmy można się wyleczyć?

Astma to choroba przewlekła, można nawet powiedzieć, że nieuleczalna. Dobrze kontrolowana astma może przebiegać bezobjawowo, bez zaostrzeń, bardzo długo. Latami można mieć spokój, a leczenie będzie sprowadzać się do niezbędnego minimum, lecz w każdej chwili choroba może wrócić i dać o sobie znać.

Bardzo częstym przypadkiem jest odstawianie leków w momencie, gdy uznamy, że dobrze się czujemy i nie mamy żadnych nieprzyjemności związanych z astmą. Infekcje, wysiłek fizyczny lub pyłki często sprzyjają nawrotom choroby i wtedy jest konieczność włączenia z powrotem leków do uzyskania kontroli nad chorobą. Gdy astma nie jest leczona dochodzi do dużej nadreaktywności oskrzeli.

Oskrzela chorego na astmę reagują skurczem a chory odczuwa to jako napad duszności. Nigdy nie należy lekceważyć astmy, zapalenie w oskrzelach, które trwa miesiącami, latami i nie jest leczone może spowodować remodeling, czyli przebudowę dróg oddechowych Co w rezultacie może mieć ciężkie skutki.

Czy astmatyk powinien zrezygnować z aktywności, sportu?

Nic podobnego, jeżeli dobrze będzie kontrolowana astma jak najbardziej trzeba uprawiać sport.
Jest wielu sportowców, którzy są chorzy na astmę i zdobywają złote medale!!!

U chorych na astmę zaleca się wysiłek fizyczny gdyż jest to element warunkujący właściwy rozwój układu oddechowego.

Jak przyjmować leki?

Leki stosowane w astmie oskrzelowej mogą być podawane różnymi drogami. Mogą być w postaci tabletek, aerozoli, kapsułek, roztworu do wstrzyknięć. Najczęściej stosowaną metodą leczenia jest terapia wziewna. Zaletą jest to, że laki podawane e ten sposób dają możliwość zamierzonego efektu terapeutycznego, ale też ogranicza działania niepożądane, które często występują przy podawaniu leków inną drogą, np. w postaci tabletki.

Steryd wziewny działa w miejscu podania, czyli przy wdechu bezpośrednio w drzewie oskrzelowym. Przy zaostrzeniach ( doraźnie) stosowane są leki rozszerzające oskrzela SABA, LABA, one działają najszybciej ( teraz dostępne inhalatory combo 2 w 1 ).

Leki wziewne podawane są za pomocą inhalatorów ciśnieniowych, proszkowych oraz inhalatorów pneumatycznych ( nebulizacje- często stosowane u małych dzieci ). Wygodne dla pacjenta są inhalatory indywidualne czyli proszkowe lub ciśnieniowe, ze względu na małe rozmiary, są wygodne w przechowywaniu choćby w torebce lub kieszeni pacjenta Co pozwala na przyjęcie dawki leku zawsze i wszędzie.

Inhalatory najczęściej wyposażone są w ustnik oraz pojemnik z substancją leczniczą. Do każdego inhalatora zawsze dołączona jest ulotka z instrukcja obsługi, jeśli to nie jest czytelne dla pacjenta to zawsze można prosić o pomoc lekarza.

Leki antyleukotrienowe, które są też bardzo często podawane w astmie oskrzelowej, są w postaci tabletek, najczęściej podawane są raz dziennie, wieczorem. Zapobiegają zaostrzeniom spowodowanymi np. infekcjami, wysiłkiem fizycznym.

O czym nie wolno zapomnieć

Warto pamiętać o tym, że leki należy przyjmować systematycznie i oczywiście według zaleceń lekarza. Samowolne odstawianie leków może spowodować nagły nawrót zaostrzeń ( duszności ) czasami ciężkich do opanowania. Jeżeli lekarz uzna, że można zredukować dawkę sterydu lub odstawić któryś z preparatów, to trzeba zastosować się do jego zaleceń.

Należy unikać czynników, które wywołują napady astmy;

 • alergeny ( sierść zwierząt, pyłki roślin, roztocza kurzu domowego )
 • infekcje
 • dym papierosowy, zanieczyszczone powietrze.

Ważne jest to, że dobrze kontrolowana astma pozwala normalnie funkcjonować chorym, dlatego nie wolno lekceważyć zaleceń lekarskich. Każde leczenie jest dobierane indywidualnie, pod pacjenta, nie można sugerować się ilością leków i dawką leków przepisanych sąsiadce, która też ma astmę. Jak wiemy są różne rodzaje astmy i dla każdej jest inne leczenie ( dawki, leki).
Nigdy nie lecz się sam!

Jak się zachować podczas ataku astmy?

Najważniejsze jest by zachować spokój, zdenerwowanie u astmatyka może spowodować szybszy oddech a co za tym idzie – nasilenie się duszności. Jeżeli jest to możliwe – usunąć przyczynę ataku (alergen, wysiłek fizyczny, zwierzę np. kot). Pamiętać, by nie pozostawić chorego bez opieki.

Podczas wizyty u lekarza, chory jest szczegółowo informowany, co powinien zażyć, gdy może wystąpić atak.
Najczęściej jest stosowany beta 2 mimetyk (salbutamol – dawkowanie zaleca lekarz), który działa rozkurczowo czy tlen. Oczywiście niezbędna jest ponowna konsultacja lekarska.

Czy astma jest dziedziczna? – klucz genetyczny

Są badania, które wskazują na to, że w przypadku choroby u jednego z rodziców ,w 50% występuje ryzyko zachorowania u potomstwa, w przypadku gdy oboje z rodziców chorowało na astmę w 80% jest prawdopodobieństwo wystąpienia choroby. Brak jakiegokolwiek obciążenia dziedzicznego u rodziców nie wyklucza, że dziecko nie będzie astmatykiem.

Komentarze

 • napisał(a) jakiś czas temu:

  ważne jest, żeby chodzić do lekarzy i słuchać wskazówek specjalisty, ja odkąd zaczęłam chodzić do http://www.nzozpocztowa.pl poprawił się mój stan zdrowia, kiedyś niestety dość beztrosko podchodziłam do mojej choroby

 • napisał(a) jakiś czas temu:

  Moja mama ma astmę i bierze regularnie dyski rano i wieczorem.
  Chodzi regularnie do lekarza .
  Tylko ma bardzo mocny kaszel i zastanawia mnie czy dobrze są dobrane leki, bo kaszel trochę ustanie ale rano i wieczorem bardzo męczy się.
  Kaszel jest bardzo silny.

 • napisał(a) jakiś czas temu:

  Ja od 20 lat mam astme i dobrze dobrane leki i inhalatory pozwalaja mi nawet o niej zapomniec. A moj syn ma 5 lat i od 2 lat ma astme i napady dusznosci tez nas meczyly ale od kiedy ma podawane sysjematycznie tabletki i inhalatory moze biegac i smiac sie do woli. Warto nauczyc dziecko kontrolowac oddech w momencie ataku moj syn od roku sam kontroluje .

 • napisał(a) jakiś czas temu:

  duszności mogą być na tle psychicznym - zastanów się, w jakich sytuacjach Ci sie przytrafiają, czy nie przeżywasz ostatnio więcej stresów.

 • napisał(a) jakiś czas temu:

  Ja mam takie objawy, byłem u lekarza porobił badania, spirometrie, prześwietlenie płuc i niby wszystko dobrze. A duszności są dalej.

 • napisał(a) jakiś czas temu:

  @Anczin - dziecko nie jest ruchliwe przez astmę, to nie ma nic z tym wspólnego :) ruchliwość i emocjonalność mogą wzmagać częstość ataków, ale nie są ich przyczyną. sprawdź u alergologa, czy nie jest na coś uczulony i spisuj, w jakich okolicznościach następuje atak. Warto się wybrać też do poradni psychologicznej, żeby dowiedzieć się, jak wyciszyć dziecko.

 • napisał(a) jakiś czas temu:

  moj synek ma astme.ma 5 lat.jest bardzo ruchliwy,żywy i strasznie wariuje w domu.prosze mi napisac czy to moze byc przez ta astme???

 • napisał(a) jakiś czas temu:

  mój 5 letni synek miał częste ostre zapalenie krtani.po ostatnim szpitalu lekarz stwierdził astmę.martwie sie bo ma częste ataki.a jest bardzo

 • napisał(a) jakiś czas temu:

  jeśli masz chore dziecko to udaj się do pulmonologa dziecięcego a nie do pediatry.

 • napisał(a) jakiś czas temu:

  wizyta prywatna u pulmonologa dziecięcego kosztowala 140 zl.

 • napisał(a) jakiś czas temu:

  Świetnie Ania, tak trzymać!

 • napisał(a) jakiś czas temu:

  siemka mam 17 lat i mam astme oskrzelowa od 6lat i normalnie sie zyje z astma miałam specjalne inchalatory i mi pomogły tzn nie całkiem ale jest lepiej nie choruje moge cwiczyc i jest dobrze pozdrawiam

 • napisał(a) jakiś czas temu:

  Ja mam astme od 14 lat to jest koszmar gdy zaczynam byc chora to wtedy straszne mam dusznosci a czasem mi sie zdarzaja ataki drgawek nie wiem co sie wtedy ze mna dzieje lekarka raz podobno ratowala mi zycie 3 godziny bo sie tak dusilam z asma nie ma zartow pomorzcie mi bo znow zaczynam byc chora i sie duszicz

 • napisał(a) jakiś czas temu:

  jestem mama dziecka ktore ma astme i alergie i to jest koszmar jak ma ataki kaszlu !!!!

 • napisał(a) jakiś czas temu:

  Rosyjska medycyna ludowa wykorzystuje cedr w leczeniu astmy oskrzelowej. Nalewkami, wyciągami i wywarami z cedrowego igliwia leczy się schorzenia dróg oddechowych spowodowane infekcjami: zapalenie oskrzeli, zapalenie tchawicy, zapalenie płuc.
  Zapach cedru syberyjskiego i wydzielane przez niego fitocydy udrażniają drogi oddechowe oraz pozwoli w czasie snu zaczerpnąć cudownej energii i poprzez aromaterapię doprowadzić nas do harmonii i równowagi. Aromat cedru działa uspokajająco na układ nerwowy człowieka. Po kilku nocach ustępują kłopoty z drogami oddechowymi. Poduszka jest doskonała dla astmatyków. Przechodzą bóle głowy, normalizuje się sen. Cedr wydziela przyjemny zapach uspokajający i pomagający zasnąć. Cedr nasycając powietrze biologicznie aktywnymi substancjami (fitoncydami), zabijają szkodliwe zarazki, pomagając tym samym systemowi odpornościowemu. Latem zapach Cedru Syberyjskiego skutecznie odstrasza komary.

 • napisał(a) jakiś czas temu:

  ile morze kosztować wizyta prywatna u alergologa i wszystkie podstawoe badania, ja mam astmę od paru lat i jest coraz gorzej ale z tedo co czytałam i mam z wypisu ze szpitala prawdopodobnie moje dzieco terz jest na to chore

 • napisał(a) jakiś czas temu:

  Witam mam pytanie czy przy astmie i alergii bo mam to i to skóra ciało swędzi cały czas? bo lekarz mówi ze to normalne ale ja nie wiem czy tak powinno być??? POzdrawiam

 • napisał(a) jakiś czas temu:

  Raczej kominkowe ogrzewanie jest złe.Ciepłe powietrze wylatuje kanałami;jest suche i często z kurzem itp.Mój syn w nocy śpi w temp.16 stopni.Kaszle już 3 tydzień i dziś lekarz stwierdził astmę.Kaszle tylko w dzień i po wysiłku.W nocy cisza.

 • napisał(a) jakiś czas temu:

  jakie leki nazwa

 • napisał(a) jakiś czas temu:

  mój syn ma astmę od dziesiątego miesiąca życia teraz ma 4 lata trzeba się z tym nauczyć żyć chociaż to bardzo trudne przy tak małym dziecku od urodzenia żle oddychał i nikt mi nie chciał postawić diagnozy obserwacja obserwacja ze strony rodziców to oni są pierwszymi lekarzami w tej chorobie

 • napisał(a) jakiś czas temu:

  moje dziecko zachorowało teraz na astme oskrzelowa jak ja leczyc

 • napisał(a) jakiś czas temu:

  Witam! Mam pytanie czy leki na astmę w kazdej aptece powinny byc refudnowane?
  pozdrawiam

 • napisał(a) jakiś czas temu:

  witam mój synek ma podejrzenia astmy ma dopiero 14 miesięcy i był już 2 razy w szpitalu na obustronne zapalenie płuc w mieszkaniu mam ogrzewanie kominkowe nie wiem czy to jest dobre dla takiego dziecka z astmom czy ktos wie coś na ten temat jakie powinny byc warunki ogrzewania

 • napisał(a) jakiś czas temu:

  ja rowniez mam astme i najbardziej meczy mnie w nocy, czego bardzo sie boje i nie spie

 • napisał(a) jakiś czas temu:

  Witam moje dziecko od drugiego miesiąca życia chorowało ma astmę,,, lecz od 7 lat nie bierze leków nie ma napadów duszności latem jeździmy w góry a zima nad morzem:) teraz moja 16 letnia pociecha chce zrobić sobie tatuaż wiec nie wiem czy morze czy nie ma przeszkód?????? prosze o pomoc

 • napisał(a) jakiś czas temu:

  Jestem chora na Astmę Oskrzelową od dziecka ale mam ją jurz wyleczoną chciała bym się dowiedzieć czy Astma Oskrzelowa jest dziedziczna

Dodaj komentarz