Astma atopowa i nieatopowa

fota - astma atopowa

Leczenie astmy ma działać przeciwzapalnie, rozkurczać oskrzela i redukować ich nadmierną aktywność (nadreaktywność) na bodźce takie jak zimno, wysiłek, dym tytoniowy czy zapachy kuchenne.

Ma pomóc zlikwidować czy zmniejszyć problem szybkiego oddychania, spowodowanego uczuciem duszności (to oznacza greckie słowo “astma”).

Przez wieki każdą duszność nazywano astmą, mimo iż wywoływały je nie tylko problemy układu oddechowego, ale i układu krążenia, krwiotwórczego czy choroby nerek. 200 lat temu astmę nazywano dychawicą.

Dziś wiemy, że astma jest zapalną chorobą oskrzeli ze skurczem i obrzękiem śluzówki.

Kontakt z alergenem

Jednorazowy kontakt z alergenem zwiększa nadreaktywność oskrzeli na ok. 2 tygodnie, nasilając przebieg astmy – nawet jeśli w danym momencie chory nie ma kontaktu z czynnikami szkodliwymi. Z czasem, w wyniku leczenia, po ustąpieniu objawów nadreaktywność mija, ale nie jest typowa jedynie dla astmy.

Może wystąpić również przy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP)czy innych chorobach płuc oraz w niewydolności krążenia.

Zmiany środowiskowe

Zmiany środowiskowe, oddalające nas od życia w zgodzie z naturą, wpływają na rozwój astmy. Przyjmowanie antybiotyków, stosowanie kosmetyków, rękawiczek lateksowych, korzystanie z klimatyzacji czy spożywanie środków konserwujących w żywności przyczynia się do wzrostu zachorowań na astmę.

Nieprzypadkowo niemal 10% przyczyn tej choroby to astma aspirynowa.

Komentarze

  • napisał(a) jakiś czas temu:

    atopowa jako ostatni etap marszu alergicznego?

Dodaj komentarz