Reakcje alergiczne na brzoskwinie

Reakcje alergiczne na brzoskwinie

Choć większość alergików nie bada się pod kątem nadwrażliwości na brzoskwinię, również i ona wywołuje różne objawy – zwłaszcza pokrzywkę.

Jak wynika z badań, brzoskwinia często wywołuje reakcje alergiczne. Hiszpanie uważają ją wręcz za roślinę, która najczęściej powoduje zespół alergii jamy ustnej.

Nic dziwnego, bardzo często na brzoskwinię uczulone są osoby, które obserwują u siebie nadwrażliwość także na inne owoce.

Co ciekawe, wśród osób cierpiących na nadwrażliwość pokarmową i alergiczne choroby dróg oddechowych, na brzoskwinię uczulonych jest dwukrotnie więcej osób, niż na jabłko czy banan.

Brzoskwinie nie powodują wyłącznie alergii jamy ustnej

Mogą wywołać odczyny anafilaktyczne, które poprzedzone były wysiłkiem fizycznym, takim jak bieganie czy gra w tenisa.
Dzieje się tak, gdy alergizujący pokarm zostanie spożyty w ciągu dwóch godzin przed wysiłkiem.

Skóra brzoskwini uczula bardziej

Naukowcy spostrzegli, że silniej alergizuje skóra brzoskwini, niż jej miąższ.

Powód? Eksperci przypuszczają, że jest nie jest to spowodowane wynikiem odmiennego stężenia znanych antygenów, lecz obecnością innego, dotąd nieopisanego białka.
(AZ)

Czytaj także:
Czym jest nietolerancja fruktozy?
Na co uważać w alergii pokarmowej?

Komentarze

 • napisał(a) jakiś czas temu:

  Dan Uczulony, nie bądzcie wulgarni, ja posiadam drzewko brzoskwiniowe i nie jes t pryskane niczym, a też uczula inne osoby, alergię człowiek nabyć może z czasem, to troche podobnie jak z tolerancja na laktozę jako młodzieniec można pić ile się chcę mleka, a jako starszy już nie bo występują różne skutki uboczne, np. wzdęcia, biegunka itd., itp.

 • napisał(a) jakiś czas temu:

  własnie zjadłem to gówno ostatni raz nie wiem czym oni to pryskają ale pamietam ,że jako dziecko nie byłem uczulony na ten owoc.Reakcja nastąpiła natychmiast po zjedzeniu zaczęła mnie swędzieć twarz,zle mi się oddycha i boli mnie zołądek...masakra

 • napisał(a) jakiś czas temu:

  ja uwielbiam brzoskwinie!! szkoda, że one też uczulają!!

 • napisał(a) jakiś czas temu:

  a ja i tak nie lubię brzoskwiń, więc mogą sobie uczulać :p

Dodaj komentarz