Odczulanie – metody, działanie i efekty

odczulanie

Odczulanie to dziś najlepsza metoda leczenia alergii. Jak przebiega odczulanie i jakie są jego efekty? Jakie są dostępne metody immunoterapii swoistej?

Co to jest odczulanie

Odczulanie, czyli immunoterapia swoista, to metoda przyczynowego leczenia alergii, która może prowadzić do skutecznego wyleczenia się z choroby. Odczulanie polega na podawaniu pacjentowi kolejnych, zwiększonych dawek substancji, na którą jest uczulony – czyli alergenu – w celu pobudzenia układu odpornościowego.

Dla kogo odczulanie

Immunoterapia swoista może być przeprowadzona u pacjentów, u których rozpoznano alergen powodujący objawy alergii. Aby to zrobić, wykonuje się testy skórne oraz badania krwi na obecność swoistych przeciwciał IgE. Immunoterapia najlepiej sprawdza się przy uczuleniach na jad owadów błonkoskrzydłych (np. os, pszczół), u osób zagrożonych astmą i przy braku reakcji na tradycyjne leczenie. Odczulanie przeprowadza się u chorych z alergicznym nieżytem nosa, zapaleniem spojówek i astmą. Rzadko u chorych na AZS i alergie pokarmowe.

Metody odczulania

Istnieją dwie metody odczulania – podjęzykowa i podskórna (iniekcyjna). Odczulanie podjęzykowe stosuje się głównie u dzieci, które boją się zastrzyków, a także u osób, które nie mogą pojawiać się regularnie w przychodni. Polega na przyjmowaniu przez pacjenta szczepionki w formie kropli i zwiększaniu codziennie ich dawki aż do maksymalnej, którą podaje się ok. 2-3 razy w tygodniu.

Odczulanie podskórne to przyjmowanie szczepionki w formie iniekcji. Wymaga regularnych wizyt w poradni alergologicznej – najpierw co tydzień, następnie co miesiąc – przez okres nawet pięciu lat. Szczepionki podjęzykowe są stosowane rzadziej, ze względu na mniejszą skuteczność, z kolei szczepionki podskórne są obarczone większą możliwością wystąpienia skutków ubocznych.

Komentarze

  • napisał(a) jakiś czas temu:

    Odczulanie wykonywałam w ośrodku w Lublinie i to była bardzo dobra decyzja. Przynajmniej wiosnę witam z radością.

Dodaj komentarz