Reumatologiczne zapalenie stawów związane z alergią

fota - zapalenie stawów

Dlaczego to schorzenie jest związane z alergię? Co najmniej z dwóch powodów – po pierwsze komórki tuczne, na które wpływają alergeny, biorą w nim udział. Po drugie leki wykorzystywane w terapii reumatologicznej często wywołują reakcje alergiczne.

Reumatologiczne zapalenie stawów (RZS) zaczyna się od porannej sztywności w stawach oraz bólów w małych obwodach stawowych. Później następują znacznie bardziej drastyczne dolegliwości i zmiany w stawach osoby chorej. Przyczyną tych procesów jest przewlekłe zapalenie błony maziowej stawów, kaletek i pochewek ścięgien.
Szacuje się, że cierpi na nie od 1 do 2% populacji, najwięcej przypadków diagnozuje się w przedziale wiekowym 40-60 lat. Dwa razy częściej zapadają na tę chorobę kobiety.

Znaczenie alergii w RZS
Komórki tuczne pod wpływem alergenów wytwarzają mediatory i biorą udział w zwiększaniu się ilości błony maziowej w stawach. Ta błona uciska na stawy, kości i chrząstki niszcząc je.
Jeśli RZS połączone jest z alergicznymi reakcjami chory może odczuwać obrzęk i bóle stawów, a także charakterystyczne dla alergii objawy – pokrzywkę, wyprysk, katar czy duszności.
Dowiedziono, że u części dotkniętych RZS schorzenie to jest związane z alergią lub nadwrażliwością na spożywane pokarmy. W grupie badanych po kilkudniowym ograniczeniu spożywania wszystkich pokarmów objawy zapalenia stawów znacznie zelżały. Natomiast w drugiej grupie wprowadzono dietę opartą na nabiale i tam wyniki były odwrotne – więcej było nasileń objawów. W tym drugim przypadku podłoże choroby nie jest alergiczne i zastosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych może okazać się niezbędne. Natomiast w sytuacji pierwszej często pomóc może tylko odkrycie uczulających pokarmów i zmiana diety na pozbawioną mleka lub glutenu.

Limfocyty T i wpływ leków
Warto wspomnieć o odkryciu w 2006 roku przez amerykańskich naukowców limfocytów T pomocniczych, które mogą odgrywać rolę inicjującą w astmie, alergii oraz przewlekłych stanach zapalnych, także w zapaleniach stawów. Grupa badawcza stwierdziła, że limfocyty te produkują interleukinę 17, rodzaj cytokiny powodującej silny stan zapalny, który bywa oznaką zarówno chorób alergicznych, jak i autoagresywnych, do których należy zapalenie stawów.
Wspominane już niesteroidowe leki przeciwzapalne wykorzystywane w terapii zapaleń stawów mogą wywoływać odczyny alergiczne. Podobnie niekorzystne skutki uboczne pojawić się mogą po lekach modyfikujących proces zapalny, jak sulfasalazyna czy chlorochinam, a także solach złota, rzadziej wykorzystywanych w Polsce. Bardzo często stosowany na całym świecie metotreksat również posiada bardzo długą listę skutków ubocznych, ale zdaniem lekarzy dochodzi do nich tylko przy dużych dawkach.
(BZ)

Komentarze

 • napisał(a) tydzień temu:

  Jak to jest z alergią i chorobami stawow?Gdzie to zbadac

 • napisał(a) jakiś czas temu:

  Mam RZS i jak się okazuje jest on następstwem alergii ale wziewnej.

 • napisał(a) jakiś czas temu:

  Reumatologiczne zapalenie stawów (RZS) zaczyna się od porannej sztywności w stawach oraz bólów w małych obwodach stawowych. Później następują znacznie bardziej drastyczne dolegliwości i zmiany w stawach osoby chorej. Przyczyną tych procesów jest przewlekłe zapalenie błony maziowej stawów, kaletek i pochewek ścięgien.
  Szacuje się, że cierpi na nie od 1 do 2% populacji, najwięcej przypadków diagnozuje się w przedziale wiekowym

 • napisał(a) jakiś czas temu:

  Hej, ja mam RZS juz ponad 7 lat. Odkryto to u mnie po urodzeniu dziecka. Bylo strasznie, nie moglam chodzic i czulam bol calego ciala. Bralam sterydy i methatroxate. Po 2 latach moj reumatolog stwierdzil, ze juz musze przestac brac te leki i zaczac brac Humire. Po przeczytaniu skutkow ubocznych Humiry zaczelam leczenie naturalne. Nie moge powiedziec ze jestem zdrowa ale funkcjonuje, Przeszlam na wegetarianizm, biore leki naturalne. Choroba nie postepuje. Wiem ze jak zacznie byc zle to wroce do wyniszczajacych organizm lekow, ktore pozwola mi znisc bol i funkcjonowac, Teraz jest OK.

 • napisał(a) jakiś czas temu:

  Chodz moja mama ma rzs to nie wiedzialam ze moze byc zalezne od alergii... człowiek się całe życie uczy

Dodaj komentarz