wiosenne objawy alergii

Wiosna to piękny czas, ale niezwykle trudny dla alergika. O tej porze roku uczulenia atakują ze zdwojoną siłą, czego efektem są objawy alergii. Jakie oznaki pojawiają się w wiosenny czas? Na co warto być przygotowanym?

Wiosna z uciążliwą alergią

Kwiecień, maj i czerwiec to wiosenne miesiące, które raczą nas piękną roślinnością i słoneczną pogodą. Nie wszyscy mają powody do zadowolenia, ponieważ wiosna to pora roku adekwatnie związana z alergią. Rozpoczyna się wtedy sezon pylenia roślin. Pyłki unoszone są przez wiatr nawet na bardzo długie odległości. Barwne kwiaty stają się źródłem licznych alergii. Objawy uczulenia skutecznie mogą uprzykrzyć życie alergika. Co najbardziej dokucza wiosną?

Uciążliwy katar

Katar to najczęściej występujący objaw alergii. Pyłki podrażniają błony śluzowe nosa, co sprawia, że zaczyna swędzieć i pojawia się odruch kichania. Typowy katar alergiczny jest wodnisty. Śluz ma barwę przezroczystą i różni się od kataru, który towarzyszy przeziębieniu czy grypie. Wyjątkowo dokucza przy kontakcie z pyłkami, podczas spacerów po parku czy łące. Katarowi towarzyszy odruch kichania, co także bywa dość uciążliwe. Receptą na katar przy alergii, są spacery po deszczu, kiedy stężenie pyłków w powietrzu jest o wiele niższe i mniej dokuczliwe dla alergików. Sposobem na walkę z katarem jest wazelina. Tradycyjna wazelina zaaplikowana do nosa będzie hamowała pyłki. Na uciążliwe objawy alergii polecamy zaś krople czy spraye do nosa, które z pewnością przyniosą ulgę w wiosenne dni.

Łzawienie oczu

Pyłki roślin działają nie tylko na drogi oddechowe alergika. Na działanie alergenów narażone są także oczy, które bardzo łatwo podrażnić. Wrażliwe oczy, pod wpływem pyłków roślin czy kurzu zaczynają łzawić, stają się czerwone. Pieką i swędzą tak, że nie da się wytrzymać bez okularów przeciwsłonecznych. Wiosenny spacer kończy się łzawieniem oczu, a my wyglądamy, jakbyśmy brali udział w jakieś dramie. Jest na to sposób. Możemy wykorzystać krople do oczu czy sól fizjologiczną, która zniweluje zaczerwienie i podrażnienie spojówek. Wychodząc z domu warto pamiętać o okularach ochronnych, nawet w pochmurny dzień, ponieważ alergeny są roznoszone przez wiatr. Pod żadnym pozorem nie dotykajmy oczu, ponieważ łatwo je dodatkowo podrażnić i przenieść pyłki.

Duszności

pyłkiDuszności i inne objawy astmatyczne to także typowe oznaki alergii, które dokuczają wiosną. Podstępne alergeny z łatwością przedostają się do dróg oddechowych osób uczulonych. Wdychamy je wraz z powietrzem, więc podrażniają oskrzela. Wtedy pojawia się chrypka, kaszel czy duszności, które przy astmie czy silnej alergii mogą być dość mocne. Nieleczona alergia, która objawia się w ten sposób, może przyczynić się do rozwoju astmy i poważnych problemów z układem oddechowym. Dlatego najlepiej zgłosić się do lekarza, który po wykonaniu spirometrii oraz innych badań, dobierze właściwe leki, zwykle wziewne, które złagodzą oznaki uczulenia.

Wykaz leków przeciwalergicznych znajdziecie tutaj: https://baza-lekow.com.pl/alergologia/.

Katarzyna Antos