wieńce adwentowe

Zbliża się Adwent, czyli okres oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Symbolem tego czasu jest wieniec adwentowy. Dziś podpowiadamy jak przygotować wieńce adwentowe dla alergika.

Adwentowe tradycje

Adwent sięga wielu lat wstecz. Wieniec adwentowy stał się symbolem okresu poprzedzającego Boże Narodzenie. W Polsce, tradycja narodziła się dopiero w XX wieku, więc jest stosunkowo młoda. Tradycyjne wieńce coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Stanowią piękną dekorację i mają swoje znaczenie w wierze katolickiej oraz całej symbolice adwentowej. Każda ze świec odmierza czas, który pozostał do świąt. Adwent niedługo się rozpocznie, więc najwyższy czas, by własnoręcznie przygotować wyjątkowy wieniec adwentowy.

Susz zamiast żywych roślin

Rośliny takie jak wilczomlecz, zawierają toksyczne soki, które mogą uczulać. Świeże gałązki świerku czy sosny także mogą być drażniące dla układu oddechowego alergika. Rozwiązaniem jest więc susz, który znajdziemy w wielu sklepach, szczególnie tymi z wyposażeniem domu i dekoracjami. W sklepach susz kryje się pod nazwą potpourri, występuje w różnych kolorach a nawet zapachach. Do wykonania takiego wieńca będzie potrzebny także słomiany podkład na wieniec, który kupimy w każdej kwiaciarni. Wybierzmy taki rozmiar, który najbardziej nam odpowiada. Najefektowniej będzie prezentował się średniej wielkości wieniec, do środka którego zmieszczą się cztery świece. Weźmy je pod uwagę. Susz przyklejamy do wieńca przy pomocy kleju na gorącą. Do środka wkładamy odrobinę sizalu i nasze świece.

Wieniec z bombek

Wcale nie musimy używać żadnych orzechów, lasek cynamonu czy innych dekoracji, wykorzystywanych do robienia wieńców adwentowych. Doskonale wiemy, że mogą uczulać. Dlatego tym razem skorzystajmy z czegoś łatwo dostępnego i jednocześnie bardzo efektownego. Bombki będą idealne. Na święta sklepy zasypują nas kolorowymi kulami w różnej wielkości. Możemy wykonać wieniec monochromatyczny, w odcieniach jednego koloru, połączeniu dwóch barw czy poszaleć z barwami. Pomysłów jest wiele. Bombki sklejamy ze sobą, by powstał okrąg. Przy większych stroikach warto wykorzystać podkład ze styropianu, dzięki czemu zużyjemy mniej bombek. Świece umieszczamy w środku wieńca. Tego typu wianuszek będzie pięknie prezentował się powieszony na drzwiach wejściowych, oczywiście już bez świeczek.

Prosto i praktycznie

wieńceMiłośnicy gałązek iglastych, którzy nie są na nie uczuleni, mogą pozwolić sobie na typowo świąteczny wieniec adwentowy, ale zupełnie oryginalny. Kształt takiego wieńca wcale nie musi przypominać okręgu. W tym celu wykorzystajmy tacę. Układamy na niej gałązki i świece, ozdobione wstążkami. Innym rozwiązaniem będzie ozdobny talerz w dowolnym kształcie. Stroik będzie niezwykle praktyczny. Wosk nie skapnie nam na obrus, a dodatkowo będziemy mogli ze spokojem przestawiać nasz nietypowy wieniec adwentowy.

Katarzyna Antos