walka z przeziębieniem

Przeziębienie to ostatnia rzecz, o jakiej moglibyśmy pomyśleć w grudniowy czas. Walka z przeziębieniem może okazać się mało skuteczna, chyba że wykorzystamy domowe metody, których do tej pory nie znaliśmy.

Nie tylko czosnek na przeziębienie

W polskiej medycynie naturalnej króluje czosnek, choć syrop z cebuli jest równie popularnym lekarstwem na przeziębienie. Przyjęło się, że miód z mlekiem i czosnkiem potrafi postawić na nogi każdego, który odważy się wypić takową miksturę. Innym sposobem na objawy przeziębienia jest szałwia, lipa oraz inne zioła. Medycyna naturalna ma się dobrze. Antybiotyki stosowane w dużych ilościach szkodzą naszej wątrobie, dlatego znacznie częściej sięgamy po bardziej naturalne i bezpieczniejsze rozwiązania. Oprócz wspomnianego czosnku czy cebuli, wyróżniamy także inne metody walki z przeziębieniem. Być może nie rozpowszechnione w naszym kraju, ale jak się okazuje, bardzo skuteczne i polecane. Nie zaszkodzi ich wypróbować.

Ser z Mongolii

Choć do wschodnich przyjaciół dość daleko, w sklepach warto poszukać produktu nazywanego aarts. Pod tajemniczą nazwą kryje się tradycyjny mongolski twaróg, przygotowywany z kwaśnego mleka. Podgrzany ser, z dodatkiem mąki, masła i cukru, tworzy rozgrzewający napój, który działa niczym znane nam saszetki na przeziębienie i grypę. Różnica tkwi w samych naturalnych składnikach. Może i z naszego sera da się przygotować taką miksturę?

Kurkuma prosto z Indii

Kurkuma, czyli przyprawa o charakterystycznym żółtym kolorze, swoją historię rozpoczęła w kulturze wedyjskiej, w czasach starożytnych. Znana przyprawa sprawdza się nie tylko w kuchni. Dzięki właściwościom prozdrowotnym, bywa także wykorzystywana jako lek na przeziębienie. Wystarczy połączyć ją z takimi składnikami jak cynamon, czarny pieprz, imbir, cukier, miód i kardamon. Pastę dawkujemy 2 razy dziennie, po 1 łyżeczce.

Kiszone morele

Takie produkty jak kiszone morele mogą pochodzić tylko z kraju kwitnącej wiśni. Japończycy jedzą umeboshi, czyli kiszone morele o słodko-kwaśnym smaku, które pomagają na katar, kaszel i ból gardła. Umeboshi jest dodawane do potraw i herbaty, w sam raz na przeziębienie czy grypę.gorąca lemoniada

Gorąca lemoniada w hiszpańskim stylu

Niepotrzebne nam farmaceutyki prosto z apteki, jeśli leczniczy napój możemy przygotować samodzielnie. Wystarczy zalać wrzątkiem czosnek, a następnie dodać do niego sok z cytryny. Być może nie jest to tradycyjna lemoniada, jakiej smak doskonale znamy, ale na przeziębienie będzie jak znalazł. Hiszpanie mogą to potwierdzić.

Katarzyna Antos