wady wzroku

Doskonale wiemy, że decyzja o cesarskim cięciu powinna mieć podstawy medyczne. Czy wady wzroku są wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia?

Cesarskie cięcie

Potocznie zwana cesarska, jest zabiegiem, polegającym na na nacięciu podbrzusza, w celu wydostania dziecka z łona matki. Cesarskie cięcie jest operacją, więc tak, jak inne zabiegi, niesie ryzyko powikłań. To poważny zabieg, więc decyzja o nim, musi być odpowiednio uargumentowana. Tylko czynniki medyczne powinny skłonić lekarza do podjęcia się cesarskiego cięcia. Niektóre z przyszłych mam, są zmuszone urodzić dziecko w ten sposób, ze względów zdrowotnych. W pozostałych przypadkach, w grę wchodzi poród naturalny. Wskazania do cesarskiego cięcia obejmują także komplikacje ciąży i zagrożenie życia oraz zdrowia dziecka, jak i jego matki, ale czy także wady wzroku?

Wady wzroku a cesarskie cięcie

Dawniej wśród wskazań do cesarskiego cięcia były wady wzroku, dziś wiadomo, że było to błędne myślenie. Słaby wzrok nie jest wskaźnikiem do podjęcia decyzji o cesarce. Kobieta spodziewająca się dziecka a mająca wadę wzroku, powinna wykonać badanie wzroku. Okulista zbada ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz stan siatkówki. W przypadku poważnych zmian, lekarz może zlecić wykonanie cesarskiego cięcia. Taka decyzja może uchronić pacjentkę przed wylewem i uszkodzeniem siatkówki, osłabieniem czy całkowitą utratą wzroku. To jednak skrajne przypadki. Naturalny poród nie może mieć miejsca w przypadku kobiet, u których był wykonywany zabieg przyklejenia siatkówki. Już na początku ciąży należy poinformować lekarza prowadzącego o tego typu zabiegach i wadach wzroku. Wówczas konsultacje z okulistą będą jak najbardziej wskazane. Wskazaniem do cesarskiego cięcia są zmiany zwyrodnieniowe na siatkówce, takie jak odwarstwienia czy retinopatie. Nawet duża wada wzroku, powyżej 6 dioptrii, nie przeszkadza w urodzeniu dziecka siłami natury. Każda przyszła matka z krótkowzrocznością, powinna w czasie ciąży odwiedzić okulistę, ponieważ istnieje ryzyko odklejenia się siatkówki podczas silnych skurczy. Na szczęście stan siatkówki u pacjentek nawet z poważną wadą wzroku, zwykle jest bardzo dobry.

Ciąża a wzrok

cesarskie cięcieCiąża nie wpływa na stan wzroku kobiety, choć niektóre pacjentki mogą skarżyć się na zaburzenia widzenia. Odpowiadają za nie hormony. Zwykle wystarcza odpoczynek i dawka relaksu. Powtarzające się dolegliwości tego typu wymagają konsultacji z lekarzem. Może okazać się, że kobieta skarżąca się na zamazany obraz czy przysłonięte pole widzenia jest chora. To typowe objawy zatrucia ciążowego, więc nie warto ich bagatelizować. Osoby chore na cukrzycę czy nadciśnienie także powinny się zbadać, ponieważ w okresie ciąży, wzrok może ulec zmianie.

Wady wzroku występują bardzo często, także wśród kobiet ciężarnych. Rzadko zdarza się jednak, że problemy okulistyczne są wskaźnikiem do porodu przez cesarskie cięcie. Zdecydowana większość kobiet z wadami wzroku rodzi dzieci w sposób naturalny.