uczulenie po opalaniu

Wraz z nadejściem lata wielu z nas marzy o pięknej opaleniźnie, najlepiej w brązowym kolorze. Jednakże część z nas nie może cieszyć się taką opalenizną, gdyż ich skóra reaguje alergicznie na promieniowanie UV. Niewystarczające zabezpieczenie skóry przed działaniem promieni słonecznych powoduje, iż zaczyna się na niej pojawiać stan zapalny. Mogący się objawiać np. czerwonymi kropkami, przypominającymi oparzenia na skórze. Zmiany te mogą pojawić się na częściej po dłuższej ekspozycji ciała na słońce – czyli po nawet krótkim, ale intensywnym opalaniu. Należy nadmienić, iż uczulenie na opalanie może charakteryzować się występowaniem różnego rodzajów objawów, których zwalczanie jest możliwe poprzez zastosowanie wybranych metod leczenia.  Uczulenie po  opalaniu występujące miejscowo i czasowo nie jest tym samym co długotrwała alergia występująca także po dłuższej ekspozycji ciała na promienie słoneczne.

Objawy uczulenia po opalaniu

Najczęstszymi objawami uczulenia po opalaniu są zaczerwienia, wysypka, często towarzyszący je świąd oraz ból. Ponadto osoba cierpiąca na tą przypadłość może źle się czuć, mieć bóle głowy, wymioty.  Objawy te mogą się pojawić zaraz po zakończeniu opalania jak i w ciągu kilku następnych minut a nawet godzin. Takie same objawy występują zarówno u dzieci jak i dorosłych.  W skrajnych przypadkach może dojść do wystąpienia zmian określanych mianem fotoalergicznego wyprysku kontaktowego. Pojęciem tym określono pierzące i/lub swędzące grudki i wypryski, pojawiające się dobę lub dwie po opalaniu i występujące na całym ciele.

alergia po opalaniu

Uczulenie po  opalaniu – leczenie

Najlepszą metodą leczenia uczulenia po opalaniu jest wyeliminowanie czynnika alergicznego czyli promieni słonecznych, co niestety nie jest możliwe. W związku z powyższym w przypadku pojawienia się objawów uczulenia słonecznego należy udać się do lekarza dermatologa, w celi ustalenia metod postępowania. Przed wizytą lekarską można smarować podrażnione miejsca maścią zawierającą cynk, ze względu na jego działanie osuszające, zaś w przypadku skóry łuszczącej się specjalnymi nawilżającymi preparatami po opalaniu. Pomocne jest także stosowanie takich preparatów leczniczych jak:np. Clemastinum lub ogólnie dostępnego bez recepty wapna. Można również stosować fotochemioterapię, czyli naświetlanie skóry promieniowanie o odpowiedniej długości fal. Natomiast odnośnie wielopostaciowych następstw tej alergii należy stosować środki przeciwmalaryczne albo beta – karoten. Kuracja ta powinna być realizowana przez kilka miesięcy. W leczeniu uczulenia po opalaniu należy stosować również leki antyhistaminowe umożliwiające wyleczenie pęcherzy oraz chroniących przez katarem i gorączką. Dodatkowo można zastosować kortykosteroidy – hormony mające właściwości regulujące przemianę tłuszczów, białek i węglowodanów. Jednakże nie hamują one objawów uczulenia na dłużej, działają tylko objawowo.

Alergia po opalaniu

Skóra zaczerwiona tuż po kontakcie ze słońcem może świadczyć o wystąpieniu u danej osoby alergii po opalaniu. Ponadto może ona kojarzyć się również ze złym samopoczuciem tuz po lub kilka godzin po ekspozycji ciała na słońce. Istnieje także rodzaj alergii związane z zachodzącą między promieniami słonecznymi a kosmetykami, jakimi stosujemy w celu ochrony skóry przed słońcem.

Objawy alergii po opalaniu

Objawem alergii na słońce obok zaczerwionej skóry jest także swędzenie, obrzęk a nawet ból w miejscach wystawionych na działanie promieni słonecznych. Niekorzystny wpływ na skórę mają zarówno promienie UVA i UVB.

Natalia Łukaszewska