Uczulenie na zwierzęta

Jak uczulają zwierzęta?

Alergeny zwierzęce kryją się pod postacią białek, które układ odpornościowy w organizmie alergika rozpoznaje jako niebezpieczne. Białka te mogą być częścią składową zwierzęcego naskórka, piór, śliny, odchodów i innych wydzielin organizmu, które osiadają np. na sierści. Kiedy alergeny mają kontakt ze skórą układ immunologiczny zaczyna je zwalczać i powstaje reakcja uczuleniowa.

Objawy uczulenia na zwierzęta

Objawy uczulenia na zwierzęta są dość typowe. Do reakcji uczuleniowej dochodzi po zetknięciu się z alergenami zwierzęcymi. Pojawia się wówczas lejący się katar, kaszel, napadowe kichanie. Mogą wystąpić duszności, trudności w oddychaniu, napady astmy. Typowymi objawami są także problemy z oczami: świąd, łzawienie, zapalenie spojówek. Na skórze po kontakcie ze zwierzęciem mogą pojawiać się zaczerwienienia, miejscowy świąd i wysypka.

Gril with bunny

Jak leczyć uczulenie na zwierzęta?

Z pewnością najbardziej pomaga unikanie zwierząt, których obecność powoduje ataki uczulenia. Należy przede wszystkim rozważyć usunięcie zwierząt z domu, unikanie przebywania w pobliżu zwierząt hodowlanych na wsi itp. Leczenie objawowe polega na podawaniu leków przeciwhistaminowych oraz w przypadku ataków astmy – rozkurczających oskrzela. W niektórych przypadkach warto rozważyć z lekarzem możliwość odczulania na alergeny konkretnych zwierząt, jednak jest to dość kosztowna i długotrwała terapia.

Warto pamiętać, że uczulenie na zwierzęta dotyczy także wszelkich wyrobów pochodzenia zwierzęcego. Na przykład osoby uczulone na pierze nie mogą przebywać w pobliżu gęsi czy kaczek, ale również nie mogą spać pod pościelą wykonaną z pierza.