testy

Testy skórne – przeciwwskazania, czyli jakie czynniki wykluczają nas z tej popularnej metody diagnostycznej?

Alergiczne testy skórne

Testy skórne to najbardziej popularna metoda, stosowana w diagnostyce alergii. Wykonuje się je dość szybko i sprawnie, co pozwala na wyniki już w tym samym dniu badania. Lekarze chętnie wykonują testy także ze względu na niskie koszty. W każdej poradni alergologicznej wykonamy tego rodzaju badanie, sprawdzające na co jesteśmy uczuleni. Najczęściej wykonuje się testy punktowe lub śródskórne, których efektem są reakcje skórne na dany alergen.

Testy skórne – przeciwwskazania

Badanie alergenów na skórze wymaga odpowiedniego przygotowania. Wyróżnia się także przeciwwskazania co do wykonywania takich testów. Ich zignorowanie może skutkować mało wiarygodnymi wynikami lub powikłaniami zdrowotnymi, dlatego należy przestrzegać wszystkich wytycznych lekarzy. Ze skórnych testów alergicznych wyklucza nas infekcja bakteryjna lub wirusowa, która wystąpiła do 3 tygodni przed ich wykonaniem. To samo dotyczy stosowania antybiotyków. Leki mogą wpłynąć na reakcje alergiczne, dlatego przed testami alergicznymi należy je odstawić. Kobiety w ciąży również nie mogą skorzystać z takiej metody jak testy. W przeciwwskazaniach znajdziemy także liczne choroby czy dolegliwości takie jak atopowe zapalenie skóry, ostra pokrzywka, dermografizm. Zmiany skórne jak rumień, pęcherze czy obrzęki to także wskaźniki wykluczające. Zalicza się do nich wstrząs anafilaktyczny czy ciężki atak astmy, który wystąpił 6 tygodni przed terminem testów skórnych. Jeśli w dniu badania szczególnie dokucza nam kaszel, katar czy łzawią nam oczy, możemy spodziewać się przesunięcia terminu testów alergicznych. W grupie, która nie może korzystać z tej metody diagnostyki alergii znajdują się chorzy na nowotwory złośliwe.

Alternatywa dla testów skórnych

testy

Oprócz testów skórny istnieją także inne metody, które wykorzystuje się w diagnostyce alergii. Jedną z nich są testy z krwi. Pacjentowi pobiera się próbkę krwi. Sprawdzają one ilość przeciwciał IgE dla danych grup alergenów. Zaleca się ich wykonywanie dzieciom poniżej 3 roku życia oraz osobom, które nie mogą odstawić leków antyhistaminowych, ze względu na bardzo silną alergię. Ten rodzaj testów jest bezpieczny dla zdrowia, ponieważ nie prowadzi do pojawienia się reakcji alergicznych, tak jak w przypadku testów skórnych.

Testy skórne nie są zalecane wszystkim. Choć przeciwwskazań jest dużo, to wciąż najczęściej wykorzystywany sposób na rozpoznanie alergii, dzięki innym testom, również możemy ją sprawdzić. Stosujmy się więc do wszelkich wskazówek i zaleceń alergologów, którzy dobiorą nam odpowiednie testy alergiczne.