Świnka morska dla alergika

Jaki gryzoń uczula najczęściej?

Świnki morskie to miłe i sympatyczne gryzonie, łatwe w utrzymaniu i hodowli. Niestety, okazuje się, że te niepozorne zwierzątka najczęściej powodują reakcje alergiczne. Aż u 59% alergików po kontakcie ze świnką morską występują objawy uczulenia. Nawet bezwłosa odmiana świnek (tzw. Skinny) nie gwarantuje, że alergia się nie pojawi.

Co uczula u świnek morskich?

W przypadku każdego zwierzęcia alergeny występują nie tylko w sierści,ale przede wszystkim w moczu, ślinie i naskórku. Powodują to konkretne białka, a także feromony, które są czynnikami uczulającymi. Szczególnie silnie uczulają świnki morskie, u których znajdują się alergeny Cav p I i Cav p II.

Dodatkowym czynnikiem uczulającym w przypadku świnek jest sianko, które gryzonie jedzą oraz trociny, którymi należy wykładać ich klatkę. Kontakt z nimi również może prowadzić do wystąpienia objawów alergii, nawet jeśli u alergika nie występuje uczulenie na świnkę morską.

Świnka morska dla alergika

Czy świnka musi zniknąć?

Wiele osób pozbywa się z domu świnek morskich, zarówno profilaktycznie, jak i w momencie, gdy u któregoś z domowników aktywuje się alergia. Tak naprawdę usuwanie gryzoni wcale nie jest koniecznością.

Dziecko, nawet z alergią, może zadbać o zwierzątko, nie ponosząc przy tym szkody na zdrowiu. Dzięki temu nabierze przekonania, że alergia to nie wyrok, który będzie na nim ciążył przez całe życie, a przypadłość, która po prostu wymaga od niego więcej ostrożności odpowiedzialności.

Wystarczy przestrzegać paru zasad, m.in. nie trzymać klatki ze świnkami w pokoju alergika, zachowywać podstawowe zasady higieny: często sprzątać klatkę (a jeśli robi to alergik – używać maski i rękawiczek jednorazowych), myć ręce, nie przytulać świnki do policzków i nie trzymać jej zbyt długo na rękach.

Jeśli to dziecko jest alergikiem, warto wytłumaczyć mu dokładnie zasady kontaktu i zabawy ze zwierzątkiem oraz pilnować, by przestrzegało tych reguł. Coraz lepsze leki przeciwalergiczne i możliwość odczulania również dają nadzieję tym, którzy pragną zachować swojego pupila i nie chcą rozstawać się ze świnką morską.

Czasami jednak te zasady ostrożności nie wystarczają, a alergia jest tak silna, że świnki muszą zniknąć z domu. Warto wówczas pomyśleć o tym, by oddać je w dobre ręce, np. do sąsiada lub członka rodziny, a nie usypiać u weterynarza.

M. Witczak